Sürdürülebilirlik değerlendirmesi: Türkiye örneği
Sustainability assessment: The case of Turkey
- Tez No: 847700
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN KÜÇÜKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, şirketlerin sürdürülebilirlik konseptini iş süreçlerine entegre etmeleri dikkate alınarak, iş dünyasında sürdürülebilir performans ölçümlerine odaklanılmıştır. Geleneksel performans ölçümlerine ek olarak, şirketler sürdürülebilirlik endekslerine katılıp sürdürülebilirlik raporları yayınlayarak gelişim hedefleri belirlemişlerdir. Bu tez çalışmasında Bist Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan sürdürülebilirlik raporu ilan eden şirketlerin 2019-2022 yılları arası raporlarında ilan ettikleri ekonomik, sosyal ve çevresel göstergeler analiz edilmiştir. Yayımlanan göstergeler Çok Kriterli Karar Verme Yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bu çalışma, sürdürülebilirlik raporu yayınlayan şirketlerin performanslarını değerlendirmek ve sürdürülebilirlik endeksini oluşturmak için bir ölçüm modeli sunmayı amaçlamaktadır. Yöntem sonucunda geliştirilen sürdürülebilirlik ölçüm modeli ile şirketlerin sürdürülebilirlik performansı ölçülmüş ve birbirleri ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the focus is on sustainable performance measurements in the business world, taking into consideration companies' integration of the sustainability concept into their business processes. In addition to traditional performance measurements, companies have set development goals by participating in sustainability indices and publishing sustainability reports. This thesis examines the economic, social, and environmental indicators declared by companies that have announced sustainability reports in the BIST Sustainability Index between 2019 and 2022. The published indicators are evaluated using the Multi-Criteria Decision Making Method. The aim of this study is to provide a measurement model for evaluating the performance of companies that publish sustainability reports and to create a sustainability index. As a result of the method used, the developed sustainability measurement model assesses and compares the sustainability performance of companies, offering a basis for comparison among them.