Kapalı banyo pultrüzyon yöntemiyle profil üretmek için kalıp boyunca sıcaklık kontrolü
Temperature control across the mold to produce profiles by closed bath pultrusion method
- Tez No: 847701
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Kimya, Computer Engineering and Computer Science and Control, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Pultrüzyon, fiber takviyeli kompozit profillerin üretimi için kullanılan maliyet etkin ve yüksek otomasyonlu bir teknolojidir. Standart bir açık banyo pultrüzyon düzeninde, fiber takviye malzemelerini sıvı reçine ile doldurulmuş bir tankta ıslatmak için kullanılır. Güvenlik ve sağlık için iş yeri düzenlemelerinin sıkılaşması, yeni reçine tiplerinin pultrüzyon pazarına sunulması ve birçok sektördeki daha yüksek ürün kalitesinin talep edilmesi gibi mevcut teknoloji ve mevzuattaki gelişmeler, pultrüzyon endüstrisinin gelecekteki durumunu temelden değiştirecek bir eğilimi başlattı. Reçinenin enjekte edildiği ve böylece sertleşmeden hemen önce elyaf takviyelerini emprenye ettiği entegre kapalı banyo tasarımının, açık banyo yönteminin yerini alması öngörülmektedir. Bu değişimlere uyum sağlamak, pultrüzyonun rekabet gücünü ve daha geniş endüstri uygulamalarını maksimize etmek için önemlidir. Sürekli teknolojik evrim, pultrüzyonun bu değişen peyzajdaki potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için hayati önem taşımaktadır. Bu yeni yaklaşım, reçine ile doyurulmuş fiber takviye malzemelerin kalıplama işleminden önce kapalı havuzda kontrol edilen bir sıcaklık ortamında üretilmesini içermektedir. Bu çalışma, kapalı banyo pultrüzyon yönteminin diğer kompozit üretim tekniklerine karşı sağladığı avantajlarını kullanarak sıcaklık kontrollü ortamda profil üretiminin nasıl yapıldığını ve nasıl bir avantaj sağladığını incelemektedir. Kapalı banyo sisteminde ön ısıtılmış reçinenin profil üretiminde sıcaklık kontrolünün rolü ve etkileri özellikle vurgulanmıştır. Reçinenin ön ısıtılması sayesinde kür sıcaklığına ulaşma süresi kısaltılarak kalıp uzunluğu etkin hale getirilmiş ve üretim hızı artırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pultrusion is a cost-effective and highly automated technology used for the production of fiber-reinforced composite profiles. A standard open bath pultrusion setup is used to wet fiber reinforcement materials in a tank filled with liquid resin. Advances in current technology and legislation, such as the tightening of workplace regulations for safety and health, the introduction of new resin types to the pultrusion market, and the demand for higher product quality in many sectors, have initiated a trend that will fundamentally change the future state of the pultrusion industry. The integrated closed bath design, in which the resin is injected and thus impregnates the fiber reinforcements immediately before curing, is envisaged to replace the open bath method. Adapting to these changes is important to maximize the competitiveness of pultrusion and its wider industry applications. Continuous technological evolution is vital to maximize pultrusion's potential in this changing landscape. This new approach involves producing resin-saturated fiber reinforcement materials in a controlled temperature environment in a closed pool before molding. This study examines how profile production is carried out in a temperature-controlled environment by using the advantages of the closed bath pultrusion method over other composite production techniques and what advantage it provides. The role and effects of temperature control in profile production of preheated resin in the closed bath system are particularly emphasized. Thanks to pre-heating of the resin, the time to reach the curing temperature was shortened, the mold length was made effective and the production speed was increased.