Dünden bugüne Türkiye'de kamu denetçiliği
Ombudsmanship in Turkey from past to present
  1. Tez No: 847768
  2. Yazar: SEZER NAZLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞDAŞ SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Devletlerin en üstün güç olarak kontrol edilebilmesi ihtiyacı denetleme kurul veya kurumlarını ortaya çıkarmıştır. Nitekim ''Güçler Ayrılığı'' ilkesi ile bu denetimin sağlanmasının yanında Ombudsmanlık Kurumları'nın da gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu çalışmanın önemi Kamu Denetçiliği Kurumu'nun Türkiye'de demokratikleşmeye katkısının neler olabileceğini ortaya çıkaracaktır. Amacı ise Kamu bürokrasisinin etkili kullanılabilmesi için oluşturulan Kamu Denetçiliği Kurumu'nun, tarihsel gelişimi ve dünyada ki farklı örnekler ile Türkiye'de uygulanabilirliğinin denetlenmesidir. Çalışmanın hipotezi ise Türkiye'de genç ve gelişmekte olan bir kurum olarak Kamu Denetçiliği Kurumu'nun, devletin büyümesi ve birçok alanda geniş yetkilere sahip olması ile birlikte bürokrasinin ortaya çıkması ve bu durumun sonucu olarak vatandaşın hukuki süreçlerini etkileyen idarenin hukuka uygun olmayan eylem ve işlemlerine karşı korumayı hedeflediğini göstermektedir. Bu araştırma literatür taraması yapılarak gerçekleştirilecek ve kanun, ansiklopedi, kitap ile birlikte makale araştırmaları kontrol edilecektir. Elde edilen materyaller ve bulgular sonucunda tartışılacak ve hipotezler sunulacaktır. Özgün bir şekilde çalışma yazılarak analiz edilecek ve sonuç bölümü ile birlikte tez tamamlanacaktır. Bu çalışmanın kapsamını Türkiye'de, Kamu Denetçiliği Kurumu'nun uygulama alanlarının artması ile birlikte denetim sistemlerinde gerçekleşen değişiklikler ve yönetim alanında gerçekleşen değişiklikler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
It has revealed the necessary measures or institutions to control animals as the supreme power. As a matter of fact, in addition to providing this control with the principle of“Separation of Powers”, the Ombudsman Institutions should also reveal the necessity. The importance of this study will reveal the contribution of the Ombudsman Institution to democratization in Turkey. The aim is to audit the Ombudsman Institution, the historical development and the applicability of different tables in the world in Turkey for the effective use of the public bureaucracy. The assumption of the study is that the Ombudsman Institution, as a young and developing institution in Turkey, has a sovereign body and wide powers in many fields, and the emergence of bureaucracy and as a result of this, the administrative protection of the property owner will lead to actions and transactions that do not comply with the law of the administration. indicates that it aims to protect against This research literature will be structured and article researches will be controlled along with the law, encyclopedia, book. The materials obtained and their results will be discussed and estimates will be given. The study will be written and analyzed in an original way and the thesis will be completed with the conclusion part. The scope of this scope consists of the changes that have taken place in Turkey, the changes that have been audited together with the use of the practices of the Ombudsman Institution, and the changes that have taken place in the field of management.