Sanayi akademi kamu işbirliği (SAKİ) modelleri ve Türkiye'de güncel sorunlar
Industrial government academy cooperation (IGA) models and current problems in Turkey
  1. Tez No: 721023
  2. Yazar: HASAN GÜLLÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Toplumlarda medeniyetin irtifasını sağlayan en önemli meselelerden biri olarak eğitim meselesi 21. Yüzyılın başlarında bilhassa gelişmekte olan ülkeler açısından en önemli gündemdir. Eğitim kendi içinde pek çok alanda pek çok ince ayrıntıda sorunlar yaşamakta iken, lisans ve lisansüstü eğitimlerin kapsandığı mesleki eğilimleri şekillendiren evreler açısından kurulmuş üniversitelerin sanayi ile eşgüdümlü çalışma arzusu ve gerekliliği hep konuşula gelmiş ve tartışılmıştır. Tam da bu noktada, problemin bir türlü çözüme kavuşamamasının nedeni olarak, toplumda yasa koyucu ve devleti teşekkül eden kamunun da konuya dahli meselesi önemli bir realite olarak görülmektedir. Bu çalışma Akademi, sanayi ve kamu işbirliği meselelerinde dünden bugüne Türkiye özelinde yaşananlar, etkin çalışma ve verimliliğin sağlanamamasının nedenlerini ortaya koyacak fenomenolojik bir araştırmadır. Çalışmada, kamu sanayi ve akademiden alanlarında kanaat önderleri olarak kabul edilen özel kişiler ile görüşmeler yapılmış olup, sistemin aksayan yönleri ortaya konulmuş ve buna dayalı olarak, modele sivil toplum kuruluşları ile medyanın da dahil edilmesi gerektiği yönünde önerilerde bulunulmuştur. Güllük Modeli oluşturulması ve bundan sonraki çalışmalarda AKS+SM (Akademi kamu sanayi ve sivil toplum kuruluşları ile medya) çalışmalarının yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
As one of the most important issues that ensure the elevation of civilization in societies, the issue of education is the most important agenda at the beginning of the 21st century, especially for developing countries. While education has problems in many fine details in many fields in itself, the desire and necessity of working in coordination with the industry has always been discussed and discussed in terms of the phases that shape the professional tendencies that undergraduate and postgraduate education cover. At this very point, the involvement of the public, which is the legislator and the state, is seen as an important reality as the reason why the problem has not been resolved. This study is a phenomenological research that will reveal the reasons for the inability to provide effective work and productivity, which has been experienced in Turkey from past to present in the issues of Academy, industry and public cooperation. In the study, interviews were held with private individuals who are considered to be opinion leaders in the fields of public industry and academia, and the deficiencies of a successful system were revealed, and based on this, suggestions were made that non-governmental organizations and the media should be included in the model. It has been suggested that the Güllük Model be established and that AKS+SM (Academy, public industry, non-governmental organizations and media) studies should be carried out in future studies.