Eğitim, öğretim ve bilim hizmetleri kolundaki sendikaların 2023 eğitim vizyonuna ilişkin değerlendirmeleri
Evaluation of the unions in education, training and science services on 2023 education vision
- Tez No: 847790
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ÇALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitim, öğretim ve bilim hizmetleri kolundaki sendikaların 2023 Eğitim Vizyonu'nu, vizyon unsurları açısından değerlendirmelerini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemi ve durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışmada zengin bilgiye sahip olduğu düşünülen durumların derinlemesine çalışılmasına olanak veren amaçlı örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Bu tercih doğrultusunda çalışmadaki katılımcıları belirlemek için amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ve maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Doküman analizi için veriler basın açıklamalarından toplanmıştır. 2023 Eğitim Vizyonu hakkındaki görüşlerini internet web sitelerinde yayınlayan ilk beş büyük sendikanın basın açıklamaları doküman analizi verilerini oluşturmuştur. Görüşme verileri araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Görüşme grubunu, Ankara ilinde genel merkezi olan ve üye sayısı dört yüzün üzerinde olan on sendika oluşturmuştur. Katılımcılarla yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiş, yapılan görüşmeler ses kayıt cihazı ile kayıt altına alınmış ve elde edilen kayıtlar çözümlenmiştir. Bu araştırmadaki araştırma verileri, nitel verilerin analiz yöntemlerinden doküman analizi, keşfetmeye odaklı içerik analiz tekniği ve betimsel analiz kullanılarak çözümlenmiştir. Yapılan analiz sonucunda basın açıklamalarında ifade edilen hedefler beş tema başlığı altında sınıflandırılmıştır. Bunlar on dokuz hedeften oluşan Okul Gelişim Modeli; yedi hedeften oluşan Öğretmen, iki hedeften oluşan Yönetim ve Denetim; dört hedeften oluşan Öğrenci ve on üç hedeften oluşan Öğretim Programı temalarıdır. Araştırma sonucunda 2023 Eğitim Vizyonu oluşturma sürecinde ES1, ES2 ve ES5'in görüşleri neredeyse tamamen dikkate alınmışken; ES3'ün görüşleri orta düzeyde ve ES4'ün görüşleri ise neredeyse hiç dikkate alınmamıştır. 2023 Eğitim Vizyonu'nun oluşturma sürecinde çoğulculuk ve kapsayıcılık ilkelerinin tam yerine getirilemediği sonucuna ulaşılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilen verilere yapılan keşfetmeye odaklı içerik analizi ve betimsel analiz sonucunda, 2023 Eğitim Vizyonu'nun, slogan ifadesi, eğitim felsefesi, stratejisi, lider ve temel amaç ifadesi vizyon unsurları bakımından beklentileri karşılamaktadır. Ancak 2023 Eğitim Vizyonu'nun misyonu, temel hedefi, değerleri (adalet/eşitlik/liyakat), hedeflerin erişilebilirliği, ölçülebilirliği ve uygulanabilirliği vizyon unsurları bakımından beklentileri karşılamamaktadır. 2023 Eğitim Vizyonu hazırlanırken paydaşların hepsinin görüşünün alınmadığı, katılımcı bir şekilde yapılmadığı, uygulama takviminin çok kısa bir zaman dilimi olarak belirlendiği ve başlangıçta oluşan motivasyonun ise kaybolduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, 2023 Eğitim Vizyonu vizyon unsurları açısında birçok beklentiyi karşılamamakta ve vizyon unsurları dikkate alınmadan hazırlandığı ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the evaluation of the 2023 Education Vision in terms of vision elements of the unions in the education, training and science services branches. For this purpose, qualitative research method and case study design were used. In the study, purposive sampling method, which allows in-depth study of situations that are thought to have rich information, was preferred. In line with this preference, criterion sampling and maximum diversity sampling were used to determine the participants in the study. Data for document analysis were collected from press releases. 2023 Education Vision, the press releases of the first five major trade unions that published their views on the 2023 Education Vision on their websites constitute the document analysis data. The interview data were collected using a semi-structured interview form developed by the researcher. The study group consisted of ten trade unions with headquarters in Ankara and more than four hundred members. Face-to-face interviews were conducted with the participants, the interviews were recorded with a voice recorder and the records obtained were analysed. The research data in this study were analysed by using document analysis, exploratory content analysis technique and descriptive analysis as qualitative data analysis methods. As a result of the analysis, the targets expressed in public statements are classified under five theme headings. These are the School Development Model consisting of nineteen targets; Teachers consisting of seven targets; Administration and Supervision consisting of two targets; Students consisting of four targets and Teaching Program consisting of thirteen targets. As a result of the research, the views of ES1, ES2 and ES5 were almost completely taken into account in the process of creating the 2023 Education Vision; ES3's views were moderate and ES4's views were hardly taken into account. 2023 Education Vision, it was concluded that the principles of pluralism and inclusiveness could not be fully fulfilled. As a result of the exploratory content analysis technique and descriptive analysis of the data obtained with the semi-structured interview form, the 2023 Education Vision meets the expectations in terms of vision elements such as slogan statement, educational philosophy, strategy, leader and main purpose statement. However, the mission, main goal, values (justice/equality/liability), accessibility, measurability and applicability of the goals of the 2023 Education Vision do not meet the expectations in terms of vision elements. While the 2023 Education Vision was being prepared, it was concluded that it was not done in a participatory manner by taking the opinions of all stakeholders, the implementation schedule was determined as a very short period of time and the motivation formed at the beginning was lost. As a result, the 2023 Education Vision does not meet many expectations in terms of vision elements and it is revealed that it was prepared without taking vision elements into consideration.