Kolesteatomlu Kronik Otitis Mediada kullanılan sınıflamaların prognostik değeri
Prognostic value of the classifications used in Chronic Otitis Media with Cholesteatoma
  1. Tez No: 847865
  2. Yazar: MUHAMMED FURKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AFŞIN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamızda kolesteatomlu kronik otitis media nedeniyle mastoidektomi ameliyatı yapılan hastalarda preoperatif ve intraoperatif bulgulara dayanarak oluşturulmuş sınıflama ve evreleme sistemlerinin, postoperatif takiplerdeki bulgularla ve hastanın subjektif şikayetlerine dayalı anketlerle ilişkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca hastaların mastoid kavite özelliklerinin hastaların hayat kalitesi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bursa Uludağ Üniversitesi Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Kliniği'nde 2018-2021 yılları arasında opere edilmiş, ölçümlerin yapılmasını kabul eden 53 hasta çalışmaya dahil edilerek bu hastalarda toplam 58 kulak değerlendirmeye alındı. Hastaların demografik verileri, ameliyat özellikleri dosyalarından tarandı, güncel muayeneleri ise postoperatif takibe geldikleri zaman yapılarak not alındı. Kulak kavite hacimleri sıvı doldurma tekniği ile ölçülüp anketleri yapıldı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda mastoid kaviteleri düzenli olan hastaların postoperatif dönemde daha az kavite problemi yaşadığı sonucuna ulaşıldı (p=0,028). Kavite hacmi ile postoperatif kavite problemi yaşama arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Kavite düzeni ve Merchant sistemi ile memnuniyet ölçekleri arasında istitistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı (p=0,027; p=0,021).
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to investigate the relationship between the classification and staging systems based on preoperative and intraoperative findings in patients who underwent mastoidectomy for chronic otitis media with cholesteatoma and the findings at postoperative follow-up and questionnaires based on subjective complaints of the patients. In addition, the effect of mastoid cavity characteristics on patients' quality of life was investigated. 53 patients who were operated in Bursa Uludag University Department of Ear Nose and Throat Diseases between 2018 and 2021 and who accepted the measurements were included in the study and a total of 58 ears were evaluated in these patients. Demographic data and operative characteristics of the patients were obtained from their files, and current examinations were performed during their postoperative follow-up visits. Ear cavity volumes were measured by fluid filling technique and questionnaires were filled. As a result of the evaluations, it was concluded that patients with regular mastoid cavities had fewer cavity problems in the postoperative period (p=0,028). There was no significant correlation between cavity volume and postoperative cavity problems. There was a statistically significant correlation between cavity layout and Merchant system and satisfaction scales (p=0,027; p=0,021).