Sirinjik asit'in yara iyileşmesi üzerindeki etkilerinin in vitro araştırılması
In Vitro investigation of the effects of syringic acid on wound healing
- Tez No: 847872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IRMAK FERAH OKKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Sirinjik asidin yara iyileşmesi üzerindeki etkilerini insan fibroblast hücre hattında in vitro olarak araştırmaktır. Materyal ve Metod: Çalışmada insan fibroblast hücre hattı (ATCC, USA) kullanılarak bir yara modeli oluşturuldu. Hücre canlılığını tespit etmek için MTT ve LDH testleri uygulanmıştır. Oksidatif stres belirteçleri olan MDA, SOD ve CAT aktiviteleri ve ayrıca Hidroksiprolin seviyeleri ELISA kitleri ile ölçülmüştür. iNOS, TNF-𝛼, IL-1β ve TGF-β parametrelerini değerlendirmek için ise immünofloresan boyama yöntemi kullanılmıştır. Bulgular: MTT analizi sonuçlarına göre, sirinjik asit tedavisi, hücre canlılığını anlamlı bir şekilde artırmıştır. LDH analizi sonuçlarına göre ise, sirinjik asit tedavisi, hücrelerin dış ortama saldığı LDH aktivitesinde belirgin bir azalmaya neden olmuştur. Bu gözlemler, sirinjik asit'in hücre canlılığını artırıcı etkilerini desteklemektedir. Sirinjik asit tedavisi, oksidatif stres etkilerini önemli ölçüde tersine çevirmiştir. Sirinjik asit, MDA birikimini azaltarak ve SOD ve CAT aktivitelerini artırarak, hücrelerin oksidatif stresle mücadelesine katkıda bulunmuştur. İmmünofloresan boyama yöntemiyle yara modelinde sirinjik asitin etkileri belirlenmiştir. Sirinjik asit tedavisi iNOS, TNF-𝛼 ve IL-1β seviyelerini kontrol gurubuna kıyasla azaltırken TGF-β seviyesini artırmıştır. Sirinjik asit hidroksiprolin seviyesinde de anlamlı bir artışa yol açmıştır. Sonuç: Yaptığımız çalışmada sirinjik asidin yara iyileşmesi üzerindeki etkilerini in vitro olarak araştırdık. Antioksidan, antiinflamatuvar özellikleri ön plana çıkan sirinjik asit in vitro yara iyileşmesinde oldukça etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effects of syringic acid on wound healing in a human fibroblast cell line in vitro. Material and method: In the study, a wound model was created using a human fibroblast cell line (ATCC, USA). MTT and LDH assays were performed to determine cell viability. Oxidative stress markers MDA, SOD and CAT activities as well as Hydroxyproline levels were measured by ELISA kits. Immunofluorescent staining method was used to evaluate iNOS, TNF-𝛼, IL-1β and TGF-β parameters. Results: According to MTT assay results, syringic acid treatment significantly increased cell viability. According to the results of LDH assay, syringic acid treatment caused a significant decrease in the LDH activity released by the cells into the external environment. These observations support the cell viability enhancing effects of sirinjic acid. Syringic acid treatment significantly reversed the effects of oxidative stress. Syringic acid contributed to the cells' fight against oxidative stress by decreasing MDA accumulation and increasing SOD and CAT activities. The effects of syringic acid in the wound model were determined by immunofluorescent staining. Syringic acid treatment decreased iNOS, TNF-𝛼 and IL-1β levels while increasing TGF-β levels compared to the control group. Syringic acid also caused a significant increase in hydroxyproline levels. Conclusion: In our study, we investigated the effects of syringic acid on wound healing in vitro. Syringic acid, which has antioxidant and anti-inflammatory properties, was found to be highly effective in in vitro wound healing.