Ortaöğretim öğrencilerinin müziğe yönelik ilgi düzeylerinin incelenmesi (Yozgat ili örneği)
Examination of secondary students interest level in music (Sample of Yozgat city)
  1. Tez No: 847874
  2. Yazar: ALEYNA YAĞMUR BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmada Yozgat il merkezi, Sorgun ve Saraykent ilçesindeki seçilen okullarda ortaöğretim öğrencilerinin müziğe yönelik ilgi durumlarının tespit edilip incelenmesi ve mevcut duruma yönelik öneriler sunulması amaçlanmıştır. Farklı okul türlerinde öğrenim gören ortaöğretim öğrencilerinin müziğe yönelik ilgileri belirlenerek çeşitli değişkenler açısından karşılaştırılması amacıyla hazırlanan betimsel nitelikteki bu çalışmada anket ve tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan ortaöğretim öğrencilerinin müziğe yönelik ilgi düzeylerinin çalgıya ve çalgı çalmaya yönelik olumlu olduğu, ancak bunu bir meslek olarak görmedikleri ve çalgı çalmayı ve çalan kişileri imrenilecek bireyler olarak görmedikleri; konserleri sevdikleri, konserleri bir eğlence unsuru olarak gördükleri, ancak konserleri ve konsere gitmeyi hayatlarının önceliği yapmadıkları; şarkı söylemeyi ise hayatlarına renk katan ve kendilerini rahatlatan bir unsur olarak gördükleri, ancak hayatlarında vazgeçilmez bir gereklilik olarak görmedikleri görülmüştür. Araştırma sonucunda ortaöğretim öğrencilerinin müziğe yönelik ilgilerinin orta düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır. Kadın öğrencilerin müziğe yönelik ilgi düzeyinin erkek öğrencilere oranla az olması ve 9.sınıf öğrencilerinin müziğe yönelik ilgi düzeyinin 10. ve 11. sınıflardaki öğrencilere oranla fazla olması dikkat çekmektedir. Öğrencilerin müziğe yönelik ilgi düzeyi alt boyutlarının herhangi birindeki artış bir diğer alt boyuttaki artışı çok büyük düzeyde etkilemezken, müziğe yönelik ilgi düzeyi alt boyutlarının herhangi birindeki artışın müziğe yönelik genel ilgi düzeyini yüksek ölçüde etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to identify and examine the interest levels of secondary school students towards music in selected schools in Yozgat city center, Sorgun and Saraykent districts, and to offer suggestions for the current situation. Survey and scanning methods were used in this descriptive study, which was prepared to determine the music interests of secondary school students studying in different types of schools and compare them in terms of various variables. The interest levels of secondary school students participating in the research towards music are positive towards instruments and playing instruments, but they do not see it as a profession and do not see playing instruments and people who play them as enviable individuals; They love concerts, they see concerts as an element of entertainment, but they do not make concerts and going to concerts a priority in their lives; It has been observed that they see singing as an element that adds color to their lives and relaxes them, but they do not see it as an indispensable necessity in their lives. As a result of the research, it was concluded that secondary school students' interest in music was at a medium level. It is noteworthy that female students' level of interest in music is lower than that of male students, and that 9th grade students' interest in music is higher than that of 10th and 11th grade students. While an increase in any of the sub-dimensions of students' interest in music does not significantly affect the increase in another sub-dimension, it is seen that an increase in any of the sub-dimensions of students' interest in music has a high impact on the general level of interest in music.