Assure öğretim modeline dayalı harmanlanmış öğrenme aktivitelerinin müzik dersi öğrencileri ve öğretmen üzerindeki etkileri
The effects of blended learning activities based on the Assure teaching model on music course students and teachers
  1. Tez No: 741401
  2. Yazar: SEVİM İRMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KORKUT ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu araştırma, harmanlanmış öğrenme ve Assure öğretim tasarım modeli zemininde teknoloji destekli modern pedagoji yaklaşımlarıyla hazırlanan müzik dersi aktivitelerinin hem öğrenciler hem de müzik öğretmeni üzerindeki potansiyel faydalarını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte, istasyon tekniği, mobil oyunlar (Rhythm Cat, NoteWorks), Finale, Sibelius, Tonica Fugata ve Web 2.0 araçlarının kombinasyonuyla oluşturulan deneysel bir prosedür organize edilmiştir. Yöntem: Bu araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırmasıyla desenlenmiştir. Müzik öğretmeni, eylem araştırması prosedürü öncesinde bir yarıyıl boyunca müzik dersinde yaşanan sorunları tespit etmeye çalışmış ve bu sorunları yazılı doküman haline dönüştürmüştür. Bu sorunlar karşısında bir eylem planı oluşturulmasına ve bu araştırmanın yapılmasına karar verilmiştir. Bu eylem araştırmasında veri toplama aracı olarak 'öğretmen günlüğü' ve 'yarı yapılandırılmış görüşme formu' kullanılmıştır. Toplanan veriler bilgisayar destekli Maxquda programı üzerinde içerik analizi tekniğiyle analiz edilmiştir. Bu süreçte, öğrencilerin öğrenme deneyimlerine yönelik temalar, kategoriler ve kodlar oluşturulmuştur. Araştırmanın güvenirliğini artırmak adına Maxquda programı yardımıyla iki kodlayıcı arasında uyuşma oranı hesaplanmıştır. Bulgular: Eylem araştırması prosedürü sonunda öğrencilerin öğrenme deneyimlerinde yoğun olarak pozitif yönlü bulgulara (kodlara) rastlanmıştır. Benzer bir şekilde, müzik öğretmeninin müzik dersi öğretim deneyimleri sonucunda da yoğun olarak pozitif yönlü bulgular ortaya çıkmıştır. Sonuçlar: Öğrenciler ve öğretmen eylem araştırması prosedürü aşamalarında uygulanan modern öğretim yöntemlerine, mobil oyunlara, istasyon tekniğine, web 2.0 araçlarına, nota yazılım programına ve otomatik kompozisyon programına yönelik yüksek seviyede pozitif yönlü görüşlerde bulunmuşlardır. Bununla birlikte, her etap çalışmasında tutulan öğretmen günlüklerinde de yoğun olarak pozitif yönlü bulgular ortaya çıkmıştır. Öğrenci görüşleri ve öğretmen günlükleri ilişkilendirildiği zaman ortaya çıkan bulgular arasında tutarlılık sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research was conducted to evaluate the potential benefits of music lesson activities prepared with technology-supported modern pedagogy approaches on the basis of blended learning and Assure instructional design model, on both students and music teachers. In this process, an experimental procedure was organized, which is a combination of station technique, mobile games (Rhythm Cat, NoteWorks), Finale, Sibelius, Tonica Fugata and Web 2.0 tools. Method: In this study, single group post-test model and action research design were used. The music teacher tried to identify the problems experienced in the music lesson for a semester before the experimental procedure and turned these problems into written documents. In the face of these problems, it was decided to create an action plan and conduct this research. In this action research, 'teacher diary' and 'semi-structured interview form' were used as data collection tools. The collected data were analyzed by content analysis technique on the computer aided Maxquda program. In this process, themes, categories and codes were created for students' learning experiences. In order to increase the reliability of the research, the agreement rate between the two encoders was calculated with the help of the Maxquda program. Findings: At the end of the action research procedure, intensely positive findings (codes) were found in the learning experiences of the students. Similarly, as a result of the music teacher's teaching experiences of music lessons, intensely positive findings emerged. Conclusions: The students had high-level positive views on modern teaching methods, mobile games, station technique, web 2.0 tools, musical notation software and automatic composition program applied during the experimental procedure stages. On the other hand, intensely positive findings emerged in the teacher's diaries kept every week. When students' opinions and teacher diaries were correlated, it was observed that there was consistency between the findings.