Tiroid hormon seviyeleri ile hematolojik enflamatuvar biyobelirteçler arasındaki ilişki
Relationship between thyroid hormone levels and hematological i̇nflammatory biomarkers
- Tez No: 847895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Tiroid hormon seviyeleri ile yeni nesil hematolojik enflamatuvar biyobelirteçler olan (SII (Sistemik İmmun Enflamasyon İndeksi), SIRI (Sistemik Enflamatuvar Yanıt İndeksi), NLO (Nötrofil Lenfosit Oranı), PLO (Platelet Lenfosit Oranı), LMO (Lenfosit Monosit Oranı), MPV) arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, retrospektif, gözlemsel, tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırmadır. Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Endokrinoloji ve Metabolizma Polikliniğine 01.01.2022-01.01.2023 tarihleri arasında başvuran, dahil edilme kriterlerine uyan 393 erişkin hasta ile yapılmıştır. Tüm hastaların hastane bilgi yönetim sistemi (HBYS) üzerinden anamnez ve laboratuvar bulguları retrospektif olarak incelendi. Yaş, cinsiyet, TSH, sT4, sT3, anti TPO, anti TG, Trombosit sayısı, Nötrofil sayısı, Monosit sayısı, Lenfosit sayısı, MPV (Ortalama Trombosit Hacmi) ve bunlardan elde edilecek SII (Sistemik İmmün Enflamasyon İndeksi), SIRI (Sistemik Enflamatuvar Yanıt İndeksi), NLO (Nötrofil Lenfosit Oranı), LMO (Lenfosit Monosit Oranı), PLO (Trombosit Lenfosit Oranı) değerleri kaydedildi. Çalışmaya dahil edilen kişileri hastalıklarına göre beş gruba, TSH düzeylerine göre üç gruba, otoantikor pozitifliği durumuna göre üç gruba, anti TPO pozitifliğine göre iki gruba, anti TG pozitifliğine göre iki gruba ayırarak gruplar arasında enflamatuvar biyobelirteçler açısından anlamlı farklılık olup olmadığı araştırıldı; hem de tüm olgularda ve alt gruplarda tiroid hormonları ve otoantikorları ile enflamatuvar biyobelirteçler arasında korelasyon analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To reveal the relationship between thyroid hormone levels and new generation hematological inflammatory biomarkers (SII (Systemic Immune Inflammation Index), SIRI (Systemic Inflammatory Response Index), NLR (Neutrophil Lymphocyte Ratio), PLR (Platelet Lymphocyte Ratio), LMR (Lymphocyte Monocyte Ratio), MPV). Materials and Methods: This is a single-center, retrospective, observational, descriptive and cross-sectional study. Our study was carried out with 393 adult patients who applied to Health Sciences University Istanbul Bağcılar Health Application and Research Center Endocrinology and Metabolism Polyclinic between 01.01.2022 and 01.01.2023 and met the inclusion criteria. Anamnesis and laboratory findings of all patients were analyzed retrospectively through the hospital information management system (HBYS). Age, gender, TSH, fT4, fT3, anti TPO, anti TG, Platelet count, Neutrophil count, Monocyte count, Lymphocyte count, MPV (Mean Platelet Volume) and SII (Systemic Immune Inflammation Index), SIRI (Systemic Inflammatory Inflammation) Response Index), NLR (Neutrophil Lymphocyte Ratio), LMR (Lymphocyte Monocyte Ratio), PLR (Platelet Lymphocyte Ratio) values were recorded. The subjects included in the study were divided into five groups according to their diseases, three groups according to their TSH levels, three groups according to their autoantibody positivity, two groups according to their anti-TPO positivity, and two groups according to their anti-TG positivity. Correlation analyzes were performed between thyroid hormones and autoantibodies and inflammatory biomarkers in all subjects and subgroups.