Hacamat tedavisinin bazı hematolojik, iyokimyasal ve üreme hormonal parametreleri üzerine etkisinin araştırılması: Güney Irak/Missan örneği
Investigation of the effect of cupping treatment on some hematological, biochemical and reproductive hormonal parameters: The case of Southern Iraq/Missan
- Tez No: 929254
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARAİPEKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hijamat tedavisi, çeşitli kültürlerde köklü bir geçmişe sahip geleneksel bir tedavi yöntemi olup, kan dolaşımını artırmak ve fizyolojik dengeyi desteklemek amacıyla cilt üzerinde lokalize vakum oluşturmayı içerir. Bu çalışma, Ocak-Haziran 2024 tarihleri arasında Irak'ın Missan kentinde, 30-58 yaş aralığındaki 50 hastada hacamat tedavisinin hematolojik, biyokimyasal ve hormonal parametreler üzerindeki etkilerini incelemiştir. Sonuçlar, kırmızı kan hücresi (RBC) sayısında (5,17 × 10⁶/mcL, p = 0,0001) ve beyaz kan hücresi (WBC) sayısında (8,24 × 10³/µL, p = 0,0001) anlamlı artışlar olduğunu göstermiş ve bağışıklık yanıtının arttığını düşündürmüştür. Hemoglobin seviyeleri hafifçe yükselmiş (14,80 g/dL, p = 0,06), ancak trombosit sayısı (224,94 × 10³/µL) ve paketlenmiş hücre hacmi (PCV) seviyeleri (%40,74) istatistiksel olarak anlamlı azalmalar göstermiştir. Lipid profilinde iyileşmeler gözlemlenmiş olup, toplam kolesterol (149,80 mg/dL), düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) (103,66 mg/dL) ve trigliserit seviyelerinde (157,40 mg/dL, p = 0,061) azalmalar kaydedilmiştir. Buna karşılık, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) seviyeleri artarak (45,98 mg/dL) kardiyovasküler faydalar sağladığını düşündürmüştür. Böbrek fonksiyon belirteçlerinde iyileşmeler gözlemlenmiş olup, kreatinin (54,87 mg/dL), ürik asit (3,69 mg/dL) ve kan üre seviyelerinde (23,98 mg/dL) azalmalar kaydedilmiştir. Karaciğer enzim aktivitelerinde anlamlı düşüşler görülmüş, glutamat oksaloasetat transaminaz (GOT; 22,74 U/L) ve glutamat piruvat transaminaz (GPT; 89,26 U/L, p = 0,001) seviyeleri azalmıştır. Potasyum seviyeleri artarken (134,20 × 10⁶/L, p = 0,046), sodyum seviyelerinde hafif bir azalma gözlenmiştir. Ayrıca, luteinize edici hormon (LH) ve tiroid uyarıcı hormon (TSH) seviyelerinde önemli düşüşler tespit edilmiştir (p = 0,001; p = 0,034), bu da potansiyel hormonal düzenleyici bir etkiye işaret etmektedir. Bu bulgular, hijamat tedavisinin kan bileşimi, lipid metabolizması, böbrek ve karaciğer fonksiyonları ile hormonal denge üzerinde olumlu etkileri olabileceğini ve genel fizyolojik sağlık için tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak potansiyel taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cupping therapy, a traditional therapeutic practice with historical roots in various cultures, involves creating localized suction on the skin to promote blood circulation and physiological balance. This study examines the effects of cupping therapy on hematological, biochemical, and hormonal parameters in 50 patients aged 30–58 years in Missan, Iraq, between January and June 2024. The results demonstrated significant increases in red blood cell (RBC) count (5.17 × 10⁶/mcL, p = 0.0001) and white blood cell (WBC) count (8.24 × 10³/µL, p = .0001), suggesting an enhanced immune response. Hemoglobin levels increased slightly (14.80 g/dL, p = 0.06), while platelet count (224.94 × 10³/µL) and packed cell volume (PCV) levels (40.74%) showed statistically significant reductions. Improvements in lipid profile were observed, with decreases in total cholesterol (149.80 mg/dL), low-density lipoprotein (LDL) (103.66 mg/dL), and triglycerides (157.40 mg/dL, p = 0.061), while high-density lipoprotein (HDL) levels increased (45.98 mg/dL), suggesting cardiovascular benefits. Renal function markers improved, as indicated by reductions in creatinine (54.87 mg/dL), uric acid (3.69 mg/dL), and blood urea (23.98 mg/dL). Liver enzyme activity also decreased significantly, with reductions in glutamate oxaloacetate transaminase (GOT; 22.74 U/L) and glutamate pyruvate transaminase (GPT; 89.26 U/L, p = 0.001). Potassium levels increased (134.20 × 10⁶/L, p = .046), whereas sodium levels slightly decreased. Additionally, luteinizing hormone (LH) and thyroid-stimulating hormone (TSH) levels declined significantly (p = .001; p = 0.034), indicating potential hormonal regulation. These findings suggest that cupping therapy may have beneficial effects on blood composition, lipid metabolism, kidney and liver function, and hormonal balance, supporting its potential as a complementary therapeutic approach for overall physiological health.