Kısa umut müdahalesinin üniversite öğrencilerinin umut düzeyine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of brief hope intervention on the hope level of university students
  1. Tez No: 848038
  2. Yazar: TUĞÇE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL MEYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma kapsamında Snyder'ın Umut Teorisi'ni temel alan umutlu düşünme becerisini geliştirmeye yönelik Kısa Umut Müdahalesi geliştirilmiş ve programın etkisi incelenmiştir. Buna bağlı olarak, araştırmanın amacı Kısa Umut Müdahalesi Programının geliştirilmesi, uygulanması ve üniversite öğrencilerinin umut düzeyi üzerindeki etkililiğinin sınanmasıdır. Araştırmada, öntest- sontest kontrol gruplu gerçek deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubu, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Ege Üniversitesinde öğrenim gören ve çalışma için gönüllü olan 35 katılımcıdan oluşmaktadır. Bu 35 öğrenciden 18'i deney grubuna, 17'si kontrol grubuna seçkisiz olarak atanmıştır. Deneysel işlem çerçevesinde kontrol grubuna hiçbir müdahalede bulunulmamış, deney grubu ile 4 oturumluk uygulama gerçekleştirilmiştir. Her iki gruba da ön test, son test ve izleme testi uygulanmıştır. Araştırma kapsamında veriler Sürekli Umut Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan verilerin analizinde, tekrarlı ölçümler için varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda Kısa Umut Müdahalesinin üniversite öğrencilerinin umut düzeyini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artırdığı tespit edilmiştir. Son olarak, araştırmadan elde edilen bulgular ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılmış ve gelecekte yapılacak çalışmalar için araştırmacılara ve uygulayıcılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this research, Brief Hope Intervention Program was developed to improve hopeful thinking skills based on Snyder's Hope Theory and the effect of the program was examined. Accordingly, the aim of the study is to develop and implement the Brief Hope Intervention Program and to test its effectiveness on the hope level of university students. In the study, experimental design with pretest- posttest control group was used. The study group consisted of 35 participants who were studying at Ege University in the 2021-2022 academic year and volunteered for the study. Of these 35 students, 18 were randomly assigned to the experimental group and 17 to the control group. Within the framework of the experimental procedure, no intervention was made to the control group, and 4 sessions were conducted with the experimental group. Pre-test, post-test and follow-up test were applied to both groups. Within the scope of the research, data were collected through the Trait Hope Scale. Analysis of variance for repeated measures was used to analyze the collected data. As a result of the study, Brief Hope Intervention increased the hope level of university students at a statistically significant level. Finally, the findings obtained from the study were discussed within the framework of the relevant literature and various suggestions were made to researchers and practitioners for future studies.