Rekürren Herpes Virüs göz hastalığında valasiklovirin nüksü önlemedeki etkinliğinin retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation of the effectiveness of valacyclovir in preventing relapse of recurrent Herpes Virus eye disease
  1. Tez No: 848039
  2. Yazar: ÖZGE KUTLUER YAĞDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA AKOVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Herpes Simpleks Virüs (HSV) keratiti veya üveiti nedeniyle valasiklovir profilaksisi verilen hastalarda nükste rol oynayabilecek faktörlerin incelenmesi ve atak sayısını azaltmak için kullanılabilecek minimum valasiklovir dozu ve süresinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: En az 6 ay valasiklovir profilaksisi alan 16 yaş ve üzeri 124 hastanın anamnezi, demografik özellikleri, muayene bilgileri not edildi. Profilaktik tedavi verilen 218 dönemde ilaç dozu, süresi, rekürrenslerin zamanı kaydedildi, profilaksinin kullanıldığı ve kesildiği dönemde nüksle ilişkisi olabilecek faktörler ayrı analizlerle retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Ortanca yaşı 62 olan hastaların (16-91), 78'i erkek, 46'sı kadındı. Hastalarda %16,1 (20) epitel açıklığı olan, %37,9 (47) epitel intakt stromal keratit, %42,7 (53) endotelit, %3,2 (4) korneanın tutulmadığı üveit görüldü. En sık görülen komplikasyon glokom gelişimi idi. Profilaktik dozun medianı 1000 (500-3000) mg, kullanım süresi 11 (6-38) aydı. Valasiklovir kullanırken atak geçirme süre ortalaması 25,84±1,42 aydı. En fazla 6-12 ay arasında olmak üzere tüm kullanım periyotlarının %26,6 (58)'sında nüks görüldü. Valasiklovir kesildikten sonra ortalama nüks zamanı 34,35 ± 4,3 aydı. Bu dönemde daha erken nüks görülme riski epitel+stroma tutulumunda ve endotelitte stromal keratite göre daha fazlaydı. ≥1500 mg kullanan hastalarda
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to examine the factors that may play a role in the occurrence of relapse in patients with Herpes Simplex Virus (HSV) keratitis or uveitis given valacyclovir prophylaxis and to determine the minimum dose and duration of valacyclovir that can be used to reduce the number of attacks. Materials and Methods: Anamnesis, demographic characteristics, and examination information were collected for 124 patients, aged 16 years and older, who received valacyclovir prophylaxis for a minimum duration of six months. During 218 periods in which prophylactic treatment was given, drug dose, duration, and time of recurrences were recorded, and factors potentially related to recurrence during the periods of prophylaxis usage and discontinuation were retrospectively examined through separate analyses. Results: Among the patients, whose ages ranged from 16 to 91 with a median age of 62, 78 were men and 46 were women. In the patients, stromal keratitis with epithelial exposure was observed in 16.1% (20), epithelial intact stromal keratitis in 37.9% (47), endotheliitis in 42.7% (53), and uveitis with no involvement of the cornea in 3.2% (4). Glaucoma emerged as the most common complication. The median prophylactic dose was 1000 (500-3000) mg, and the duration of use was 11 (6-38) months. The average duration of attacks while using valacyclovir was 25.84±1.42 months. Recurrence was observed in 26.6% (58) of all usage periods, with a maximum of 6-12 months. The average time to relapse following the discontinuation of valacyclovir was 34.35 ± 4.3 months. During this period, the risk of earlier relapse was higher in epithelial+stroma involvement and endotheliitis than in stromal keratitis. Patients using ≥1500 mg had earlier relapse after drug discontinuation than those using