The effect of passive virtual reality on fatigue andfunctional capacity in patients with Multiple Sclerosis
Sanal gerçekliğin Multipl Sklerozlu bireylerde yorgunluk ve fonksiyonel kapasite üzerine etkisi
  1. Tez No: 984272
  2. Yazar: SALMA ABBAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NALAN SOYDAŞ ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Multipl Skleroz (MS), santral sinir sisteminde miyelin kaybına ve sinir dejenerasyonuna yol açan, kronik ve ilerleyici bir nörolojik hastalıktır. Hastalığın klinik seyri bireyler arasında farklılık gösteren geniş bir semptom yelpazesiyle karakterizedir. MS hastalarında yorgunluk ve fonksiyonel kapasite kaybı, yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen başlıca sorunlar arasında yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, sanal gerçeklik (SG) uygulamasının MS hastalarında yorgunluk ve fonksiyonel kapasite üzerindeki kısa vadeli etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya, rastgele olarak iki eşit gruba ayrılan toplam 30 MS hastası katılmıştır: deney grubu ve kontrol grubu. Her iki gruba klasik konvansiyonel fizyoterapi uygulanırken, deney grubundaki hastalara ek olarak pasif sanal gerçeklik gözlükleri aracılığıyla rahatlatıcı videolar izletilmiştir. Müdahale öncesi ve sonrası değerlendirmelerde Yorgunluk Şiddet Ölçeği (FSS), Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (TUG) ve 6 Dakika Yürüme Testi (6-MWT) kullanılmıştır. Sonuçlara göre, deney grubunda tüm ölçümlerde anlamlı gelişmeler gözlenmiş, gruplar arası fark istatistiksel olarak anlamlı olmasa da etki büyüklüklerinin yüksek olması ve ANOVA sonuçları,SG müdahalesinin klinik açıdan faydalı olduğunu düşündürmektedir. Sonuç olarak, pasif sanal gerçeklik uygulamasının klasik fizyoterapiye eklenmesi, MS hastalarında yorgunluğu azaltmada ve fonksiyonel kapasiteyi artırmada umut verici sonuçlar sunmuştur. Bu bulgular, SG'nin MS rehabilitasyonunda etkili ve erişilebilir bir araç olabileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Background: Multiple Sclerosis (MS) is a chronic, progressive neurological disorder that causes demyelination and leads to nerve degeneration within the central nervous system, Multiple sclerosis presents with a diverse range of symptoms that vary across individuals Objective: This study aimed to investigate the short-term effects of a virtual reality application on fatigue and functional capacity in patients with multiple sclerosis (MS). Methods: Thirty MS patients, were randomly assigned to two equal groups: an experimental group and a control. For both groups, classical conventional physical therapy was applied, and for the experimental group, relaxation videos were watched through virtual reality glasses. All participants were assessed before and after the intervention, using the Fatigue Severity Scale (FSS), the Timed Up and Go test (TUG), and the 6-Minute Walk Test (6-MWT). Results: Experimental group showed significant within group improvements in all outcomes, although between-group differences were not statistically significant, large effect sizes and ANOVA results suggest a clinical benefit for the VR group Conclusion: Passive virtual reality, when added to conventional physiotherapy, showed promising clinical benefits in reducing fatigue and enhancing functional capacity in individuals with multiple sclerosis. These findings highlight its potential as an effective and accessible tool in MS rehabilitation