Sosyal medya bağlamında hadisler (Instagram, Facebook ve Twıtter özelinde)
Hadiths in the context of social media (Especially on Instagram, Facebook ve Twitter)
  1. Tez No: 848040
  2. Yazar: SALİHA MELEK TELLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Instagram, Facebook ve Twitter platformlarında açılan hesaplardan belirlenen 9 sosyal medya hesabında ortak olarak paylaşılan hadislerin sıhhat derecesini araştırmak için yapılan çalışma; Kavram ve İstatistikler, Sosyal Medya Bağlamında Hadis ve Sonuç olmak üzere üç ana bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde araştırmanın konusuna, yöntemine ve araştırmada yararlanılan kaynaklara yer verilmiştir. Araştırmanın ilk bölümde iletişimin geçmiş zamandan günümüze kadar olan gelişimine yer verildikten sonra sosyal medyadan bahsedilmiştir. Bahsi geçen platformlarda çok fazla dini içerikli hesapların açılmış olması nedeniyle sınırlandırılmaya gidilerek belirlenen 9 sosyal medya hesabına dair bilgiler verilmiştir. Belirlenen hesapların paylaşımlarının çok olması nedeniyle sosyal medya platformlarındaki hesapların sadece 2022 yılı paylaşımlarının istatistiklerine yer verilmiştir. Araştırma esnasında yıl içindeki paylaşımların hepsini değerlendirebilmek adına yılın bitmiş olması gerekmekte olup günümüze en yakın yılın incelenmesi esas alınmıştır. İkinci bölümde ise araştırılan hadislerin Elbânî'ye göre sıhhat derecesi belirtilmiştir. Ayrıca araştırmada zikredilen hadislerin Kütüb-i Sitte'de geçen kaynaklarına da yer verilmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise paylaşılan hadislerin sıhhat değerlendirmesi yapılmıştır. Konu ile ilgili ele alınan sosyal medya hesaplarından bazı içerik üreticileri ile bizzat görüşülüp hadis bilgileri konusunda bir takım sorular sorulmuştur. Bahsi geçen kişilerden hadis ilimleri noktasında yeterlilikleri tespit edilmeye çalışılmıştır ve yaptıkları paylaşımlardaki amaçları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to investigate the authenticity of the hadiths shared in 9 social media accounts determined from the accounts signed up on Instagram, Facebook, and Twitter platforms; It consists of a three main chapters: Concepts and Statistics, and Hadith in the Context of Social Media, and the Conclusion. In the introduction section, the subject of the research, its method, and the sources used in the research are included. In chapter one of the research, the development of communication from past to present was discussed and then social media was mentioned. Information was given about 9 social media accounts that were limited since too many accounts with religious content existed on the mentioned platforms. Due to the high number of posts of the selected accounts, only the statistics of the posts of the accounts on social media platforms for 2022 are included. During the research, the year had to be over to evaluate all the posts during the year, and the basis was to examine the year closest to the present. In Chapter 2, the degree of authenticity of the researched hadiths according to Albânî is stated. In addition, an attempt was made to include the sources of the hadiths mentioned in the research in Kutub-i Sitte. In the conclusion section, the authenticity of the shared hadiths was evaluated. Some content producers from the social media accounts on the subject were personally interviewed and some questions were asked about hadith information. An attempt was made to determine the proficiency of the mentioned people in terms of hadith sciences and their aims in their posts were emphasized.