Amerika Birleşik Devletleri'nin geri çekilme stratejisi: Vietnam ve Afganistan örneklerinin karşılaştırmalı analizi
US withdrawal strategy, comparative analysis of Vietnam and Afghanistan cases
  1. Tez No: 848048
  2. Yazar: GÜNALP BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR KINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amerika Birleşik Devletleri kurulduğu günden günümüze kadar kendi çıkarları doğrultusunda farklı yüksek stratejiler uygulamış, özellikle ikinci Dünya Savaşı'ndan sonra uluslararası arenada daha etkin bir rol almıştır. Soğuk savaş denkleminde Güney Vietnam'ın komünizme geçmesini engellemek için on yıl süreyle bu bölgede savaş vermiş ve nihayetinde başarısız bir şekilde aşamalı olarak geri çekilmek zorunda kalmıştır. Birçok askeri ekipman ve maddi yardımlarla, birinci aşamada savaşın sorumluluğunu Güney Vietnam yönetimine ve ordusuna devretmeye çalışmış, ikinci aşamada kendi askeri birliklerini bölgeden kademeli olarak çekmiştir. Son aşamada ise bu stratejiler ile eşgüdümlü olarak diplomasiye yönelmiştir. 2001 saldırılarından sonra ise ''Terör ile küresel savaş'' kapsamında Afganistan'da tarihinin en uzun savaşına girmiştir. Taliban ve El Kaide gibi terör yapılarının temizlenmesi gerektiğini ifade etmiştir. Fakat istediği neticeye ulaşamadan 2021 yılında Vietnam'daki benzer bir yöntem ile üç aşamada bölgeden ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
The United States has implemented different Grand strategies in line with its own interests since the day it was founded and has taken a more active role on the international stage, especially after the Second World War. In the Cold War equation, in order to prevent South Vietnam from moving to communism, it fought a war in this region for ten years and was eventually forced to withdraw gradually, unsuccessfully. In the first stage, with a lot of military equipment and material assistance, the US tried to transfer responsibility for the war to the South Vietnamese administration and its army, and in the second stage, it gradually withdrew its own military units from the region. In the last stage, it has turned to diplomacy in coordination with these strategies. After the 2001 attacks, it entered the longest war in history in Afghanistan as part of the 'Global War on Terror'. It stated that terrorist structures such as the Taliban and Al Qaeda should be cleaned up. But before achieving the desired result, it left the region in three stages in 2021 with a similar method in Vietnam.