Amerikan müdahaleciliği ve Irak: İşgal ve çekilme
American interventionism and Iraq: Invasion and withdrawal
  1. Tez No: 405595
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
11 Eylül saldırıları Amerikan dış politikasında önemli bir değişim yaşanmasına neden olmuştur. Bush yönetimi terörizmle savaş stratejisini benimsemiş ve güvenlik politikasını ön alıcı savaş kavramı ile Amerika'nın yeniden 11 Eylül gibi bir saldırı yaşamasına izin vermemek iddiası üzerine oluşturmuştur. Bu bağlamda yakın ve doğrudan bir tehdit olarak görülen Irak, terörizmle savaş stratejisi kapsamında ele alınmış ve 20 Mart 2003 tarihinde“Saddam kitle imha silahlarına sahip”ve“Irak ile 11 Eylül saldırılarını gerçekleştiren el-Kaide arasında bağlantı var”resmi gerekçeleri ile işgal edilmiştir. İşgalin ardından Irak'ta yapılan incelemeler ve sonrasında yayınlanan raporlar, resmi gerekçeleri boşa çıkarmıştır. Bu verilerden beslenen işgalin arkasında yatan“asıl”gerekçelere dair hem akademik hem de popüler düzeydeki tartışmalar canlılığını halen korumaktadır. Irak savaşının beklenenden uzun sürmesi ve Amerika'nın önemli kayıplar vermesi 2008 başkanlık seçimlerini, Irak savaşını başlatan George W. Bush'un kaybedişinin ve Irak savaşını başından beri yanlış bulan Barack Obama'nın kazanışının sebepleri arasında sayılmaktadır. Nitekim Obama Irak politikasını“önceliğin el-Kaide ile savaşa verilerek Amerika'nın Irak'tan çekilmesi gerektiği”yaklaşımı üzerine inşâ etmiştir. Ancak Başkan Obama'nın yeni dış politikası yakından incelendiğinde Irak'tan çekilişinin de resmen ilan edilenler dışında gerekçelerinin olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, Amerikan müdahaleciliğinin önemli bir örneğini teşkil eden Irak'la ilgili işgal ve geri çekilme politikaları,“gerekçelendirmeler”ve“tartışılan gerekçeler”arasındaki farklılıklar merkeze alınarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
9/11 attacks have caused a significant shift in the American foreign policy. The Bush administration adopted the strategy of the war on terrorism and formed the U.S. security policy around the claim of averting onslaughts similar to 9/11 attacks by means of the notion of preemptive war. In this regard, Iraq was addressed within the context of the strategy of the war on terrorism, for being considered as an imminent and direct threat, and was invaded in March 20, 2003, on the grounds officially justified as“Saddam possesses weapons of mass destruction”and“Iraq has connections with Al Qaeda, the body that is accountable for the 9/11 attacks.”The reports of the investigations conducted in Iraq after the invasion invalidated these official justifications. Academic and popular debates on the“actual”motives behind the invasion that was fueled by these data still preserve their vitality. Experiencing the Iraq War longer than expected and suffering significant casualties are assumed to be among the several reasons behind the defeat of George W. Bush in the 2008 presidential elections and the consequent victory of Barack Obama, who objected to the Iraq War since the very beginning. Unlike George W. Bush, President Obama have built the Iraq policy upon“the necessity of the U.S. withdrawal from Iraq and prioritization of the war with Al Qaeda.”However, as the recent foreign policy pursued by President Obama is carefully examined, it is seen that there were otherwise reasons behind the withdrawal from Iraq. In this study, invasion and withdrawal policies concerning Iraq which thoroughly illustrates the American interventionism are discussed mainly around the differences between the“justifications”and“debated reality.”