Fen bilimleri öğretmenlerinin okul dışı (İnformal) öğrenme ortamlarını kullanımları: Hayvanat bahçesi örneği
Science teachers' use of informal learning environments: The case of zoo
- Tez No: 848057
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İnformal öğrenme ortamlarının kullanımı yaparak yaşarak elde edilen deneyimlerle hayat boyu öğrenmelerine katkı sağlayarak, başta akademik başarı olmak üzere, birçok beceri ve kazanıma ulaşmak için eğitim öğretimde önemli bir noktada yer almaktadır. Fen bilimleri öğretim programında yer almakta olan birçok kazanımla ilişkili, hayatın doğal bir parçasının temsili olarak öğrenen bireylerin türlü becerisini ortaya çıkarabilecek nitelikteki informal fen öğrenme ortamlarından hayvanat bahçeleri bu araştırmanın konusu olmuştur. Araştırmanın amacı; fen bilimleri öğretmenlerinin informal ortamlarda öğretimleri düzenlemelerinin incelenmesi ve informal öğretim ortamlarından biri olan“Hayvanat Bahçeleri”nin kullanımının fen bilimleri öğretmenleri tarafından alınan görüşlerle betimlenmesidir. Araştırma“Karma Araştırma Yöntemleri”nden“Yakınsayan Paralel Desen”ile yürütülmüştür.“Kolay Ulaşılabilir Örnekleme”yöntemiyle oluşturulan çalışma grubu, okullarda görev yapmakta olan 212 fen bilimleri öğretmeninden oluşmaktadır. Veriler 29 maddelik“Okul Dışı Öğrenmeyi Düzenleme Ölçeği”(ODÖDÖ) ve 8 açık uçlu sorudan oluşan“Hayvanat Bahçelerinin Kullanımına Yönelik Öğretmen Görüşleri Formu”kullanılarak online ortamda toplanmıştır. Ölçek verileri, IBM SPSS Statistics 23 programı ile Bağımsız Örneklem T Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) yaparak analiz edilmiştir. Nitel veriler ise,“İçerik Analiz Yöntemi”ile temalara ve kodlara ayrılarak frekans-yüzde tablolalarıyla ifade edilmiştir. ODÖDÖ analiz sonuçları, ölçek boyutlarının ortalamalarıyla ve ölçeğin genel ortalamasıyla cinsiyet, hizmet süresi ve okul türü bakımından anlamlı farklılık tespit etmemişken, bir dönem içerisinde hayvanat bahçelerine gezi yapma-yapmamaya göre, planlama yönünden fark bulunmuş, gezi yapan katılımcıların yapmayanlara göre daha iyi ODÖ planladığı sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcılar, informal öğretim ortamlarını düzenlemede orta, yüksek ve çok yüksek düzeyde olduklarını beyan etmiş olsalar da, hayvanat bahçelerindeki öğretimlerin planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesinde eksik oldukları sonucu nitel verilerin detaylıca incelenmesiyle ortaya çıkarılmıştır. Fakat fen bilimleri öğretmenlerinin hayvanat bahçelerinde öğretimin etkililiği, önemi ve yararları konusunda oldukça bilgi sahibi oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The use of informal learning environments is at an important point in education and training to achieve many skills and achievements, especially academic achievement, by contributing to lifelong learning through experiences gained by hands-on activities. Zoos, one of the informal science learning environments that are related to many acquisitions in the science curriculum and that can reveal various skills of students as a representation of a natural part of life, have been the subject of this research. The aim of the research is to examine science teachers' regulation of teaching in informal environments and to describe the use of“zoos”, one of the informal teaching environments, with the opinions of science teachers. The research was conducted with“Convergent Parallel Design”from“Mixed Research Methods”. The study group of the research, which was gathered by“Convenience Sampling Method”, consists of 212 science teachers working in schools. The data were collected online via“Google Forms”using the 29-item“Out-of-School Learning Regulation Scale (OOSLRS)”and the“Teacher Opinions on the Use of Zoos Form”consisting of 8 open-ended questions. The collected scale data were analysed using Independent Sample T Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) with IBM SPSS Statistics 23 program. The collected qualitative data were divided into themes and codes with the“Content Analysis Method”and expressed in frequency-percentage tables. The results of the analysis of the OOSLRS showed that there was no significant difference between the averages of the scale dimensions and the overall average of the scale in terms of gender, length of service and school type, but there was a difference in terms of planning according to whether or not to make a trip to zoos in a semester, and it was concluded that the participants who made a trip planned the informal learning better than those who did not. Although the participants declared that they were at medium, high and very high levels in ragulating informal learning environments, it was found that they were deficient in the planning, implementation and evaluation of teaching in zoos. However, it was seen that science teachers were quite knowledgeable about the effectiveness, importance and benefits of teaching in zoos.