Ameliyathane hemşirelerinin çalışma düzeninin ekip çalışması, memnuniyet ve motivasyon düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of operating room nurse's working order on teamwork, satisfaction and motivation levels
  1. Tez No: 848056
  2. Yazar: ZEHRA BÜYÜKDEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÖĞCE AKTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU DIĞRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş-Amaç: Ülkemizde ameliyathanelerin çalışma düzeni merkezi, birim ameliyathaneleri olarak değişmektedir ve çalışma düzenine göre hemşirelerin görevlerinde, sorumluluklarında farklılıklar görülebilmektedir. Bu araştırmada ameliyathane hemşirelerinin çalışma düzeninin, ekip çalışması, memnuniyet ve motivasyon düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Araştırma, tanımlayıcı-karşılaştırmalı ve kesitsel tasarımda planlamış olup, Şubat-Ağustos 2023 tarihleri arasında, İzmir il merkezinde yer alan beş hastanede uygulandı. Araştırmanın örneklemini, merkezi ameliyathanede çalışan 90 hemşire, birim ameliyathanesinde çalışan 86 hemşire, toplam 176 hemşire oluşturdu. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Ekip Çalışması Tutumları Ölçeği ve Yetişkin Motivasyon Ölçeği kullanıldı. Verilerin analizinde SPSS 26.0 programı kullanılarak, yüzde, frekans, ortalama, standart sapma, ki kare, bağımsız gruplarda t testi korelasyon analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction-Objective: The operational dynamics of operating rooms in healthcare varies as central and unit operating rooms, leading to differences in nurses' duties and responsibilities. This study aims to assess how the aformentioned dynamics affect teamwork, satisfaction, and motivation levels of nurses. Materials-Methods: Conducted between February and August 2023 in five hospitals in Izmir, the research followed a descriptive-comparative and cross-sectional design. In the study a sample of 176 nurses, 90 of which worked in a central operation room, whereas 86 were in a unit operating room were featured. Data collection utilized a Personal Information Form, Team STEPPS Teamwork Attitudes Questionnaire, and Adult Motivation Scale. SPSS 26.0 facilitated data analysis, employment percantage, frequency, mean, standart deviation, chi-square, t-test and correlation analysis.