Acil Servise başvuran 65 yaş ve üzeri intrakranial kanaması olan hastaların demografik ve epidemiyolojik özelliklerinin retrospektif analizi
Retrospective analysis of demographic and epidemiologic characteristics of patients 65 years and older with intracranial hemorrhage presenting to the Emergency Department
- Tez No: 848086
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı acil servis (AS)'e başvuran ≥65 yaş intrakranial kanaması olan hastaların demografik ve epidemiyolojik özelliklerinin incelenmesi ve klinik sonlanımları ile ilişkili faktörlerin belirlenmesidir. Metod: Kesitsel tipte olan bu çalışma, 1 Ocak 2018 – 31 Aralık 2022 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servis (AS)'inde İntrakranial Kanama (İKK) tanısı alan ≥65 yaş olguların dosyalarının retrospektif olarak değerlendirilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Olguların %57,6'sı erkekti ve yaş ortalaması 75,49 ± 7,43 yıldı. Olguların %79,9'unda en az bir ek hastalık, %46,0'ında travma öyküsü vardı. Bilgisayarlı Tomografi (BT) sonucunda en sık kanama saptanan bölgeler; %39,1 subdural, %38,6 intraparankimal ve %26,1 subaraknoid kanamaydı. Olguların %48,9'una en az bir antikoagülan tedavi uygulandı. Olguların %7,6'sı taburcu olurken, %21,2'si Yoğun Bakım Ünitesi (YBÜ)'ne yatırıldı, %29,9'u sevk edildi ve %1,6'sı eksitus oldu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the demographic and epidemiologic characteristics of patients aged ≥65 years with intracranial hemorrhage admitted to the emergency department (ED) and to determine the factors associated with clinical outcomes. Methods: This cross-sectional study was conducted by retrospectively evaluating the files of patients aged ≥65 years who were diagnosed with ICH in the ED of Bursa Uludag University Faculty of Medicine Hospital between January 1, 2018 and December 31, 2022. Results: 57.6% of the patients were male and the mean age was 75.49 ± 7.43 years. 79.9% of the patients had at least one comorbidity and 46.0% had a history of trauma. The most common sites of hemorrhage on computed tomography (CT) were subdural 39.1%, intraparenchymal 38.6% and subarachnoid 26.1%. At least one anticoagulant treatment was administered in 48.9% of the cases. While 7.6% of the patients were discharged, 21.2% were hospitalized in the intensive care unit (ICU), 29.9% were transferred to the ICU and 1.6% died. Compared with the other cases, among cases with clinical outcome of ICU hospitalization/ICU referral/death, the frequency of women (34.9% vs.