Migren hastalarında interosepsiyon duyusunun incelenmesi
Examination of interoception sense in migraine patients
- Tez No: 848126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA FİL BALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı; migren hastalarında interosepsiyon duyusunun incelenmesi ve insulanın volümetrik ölçümündeki değişikliklerle ilişkisinin belirlenmesidir. Çalışmaya 30 sağlıklı birey ile 55 migren hastası dahil edildi. Katılımcıların demografik bilgileri ve değerlendirmelere verilen cevaplar kaydedildi. Çalışmamızın verileri Çok Yönlü Bedensel Farkındalık Değerlendirmesi-2 (Multidimensional Assesment of Interoceptive Awareness-2 – MAIA-2), Toronto Aleksitimi Ölçeği-20 (TAÖ-20), Vücut Farkındalığı Anketi (VFA), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), SF-36 Kısa Form Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Ağrıyı Felaketleştirme Ölçeği (AFÖ) ile toplandı. Ek olarak migren hastalarında Migren Özürlülük Değerlendirme Ölçeği (MİDAS) kullanıldı ve MR görüntülerinden insula hacimleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; The purpose of this study is to examine the sense of interoception in migraine patients and to determine its relationship with changes in volumetric measurement of the insula. 30 healthy individuals and 55 migraine patients were included in the study. Demographic information of the participants and answers to the evaluations were recorded. The data was collected using the Multidimensinal Assesment of İnteroceptive Awareness-2 (MAIA-2), Toronto Alexithymia Scale-20 (TAS-20), Body Awareness Questionnaire (BAQ), Beck Depression Scale (BDI) and Beck Anxiety Scale (BAI), SF-36 Short Form Quality of Life Scale and the Pain Catastrophizing Scale (PCS). Additionally, to evaluate migraine-related disability in migraine patients, the Migraine Disability Assessment Scale (MIDAS) was used and insula volumes were measured from MRI images.