Meniere hastalığı olan kişilerin fiziksel ve psikososyal durumları ile yaşam kalitelerinin incelenmesi
Investigation of the physical and psychosocial status and quality of life of people with Meniere's disease
- Tez No: 848158
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİRE KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışma, Meniere hastalığı olan kişilerin fiziksel ve psikososyal durumları ile yaşam kalitelerini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya H.Ü. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi, H.Ü. Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı ve H.Ü. Erişkin Hastanesi Odyoloji Ünitesi'nde değerlendirilerek Meniere tanısı alıp takip edilen 17 gönüllü hasta ve 17 sağlıklı kişi katıldı. Çalışmaya katılan tüm bireylerin; odyolojik durumları, fiziksel durumları [servikal eklem hareket açıklığı (EHA), servikal eklem pozisyon hissi (EPH), temporomandibular (TME) EHA, postür, postüral kontrol, denge, ağrı varlığı ve şiddeti, ağrı hassasiyeti, fiziksel aktivite düzeyi ve kas performansı], psikososyal durumları (uyku kalitesi, yorgunluk şiddeti, anksiyete/depresyon, genel düşme korkusu) ve yaşam kaliteleri değerlendirildi. Servikal EHA ve EPH Cervical Range of Motion cihazı ile; TME EHA'sı cetvel ile; postür NewYork postür analizi ile; başın anterior tilti fotoğraf çekimi ile; postüral kontrol freemed baropodometre platformu ile; statik denge tandem duruş testi ile; dinamik denge tandem yürüyüş testi ile; ağrı varlığı ve şiddeti sayısal değerlendirme ölçeği ile; ağrı hassasiyeti algometre ve palpasyon ile; fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-kısa formu ile değerlendirildi. Ayrıca uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ile; yorgunluk şiddeti Yorgunluk Şiddet Ölçeği ile; anksiyete ve depresyon düzeyi Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ile; genel düşme korkusu Uluslararası Düşme Etkinlik Skalasıyla ve yaşam kaliteleri SF-12 anketi ile değerlendirildi. Ek olarak sadece çalışma grubuna da Hastalık şiddeti değerlendirme anketleri (Tinnitus Engel Ölçeği, Baş Dönmesi Engellilik Envanteri, Vertigo Semptom Skalası Kısa Formu, İşitme Engel Ölçeği, Atak Anında Uluslararası Düşme Etkinlik Skalası) uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the physical and psychosocial conditions and quality of life of people with Meniere's disease. Seventeen volunteer patients diagnosed with Meniere's disease and followed up at H.U. Faculty of Physical Therapy and Rehabilitation, H.U. Faculty of Medicine, Department of Otorhinolaryngology, and H.U. Adult Hospital Audiology Unit and 17 healthy subjects participated in the study. Audiologic status, physical status [cervical range of motion (ROM), cervical joint position sense (CPP), temporomandibular (TMJ) ROM, posture, postural control, balance, presence and severity of pain, pain sensitivity, physical activity level and muscle performance], psychosocial status (sleep quality, fatigue severity, anxiety/depression, general fear of falling) and quality of life were evaluated. Cervical ROM and EPH were assessed with the Cervical Range of Motion device; TMJ ROM with a ruler; posture with the New York posture analysis; anterior head tilt with photography; postural control with the Freemed baropodometer platform; static balance with the tandem posture test; dynamic balance with the tandem gait test; pain presence and intensity with a numerical rating scale; pain sensitivity with algometry and palpation; and physical activity level with the International Physical Activity Questionnaire-short form. In addition, sleep quality was assessed with the Pittsburgh Sleep Quality Index, fatigue severity with the Fatigue Severity Scale, anxiety and depression levels with the Hospital Anxiety and Depression Scale, general fear of falling with the International Falls Efficacy Scale, and quality of life with the SF-12 questionnaire. In addition, severity of illness assessment questionnaires (Tinnitus Disability Scale, Dizziness Disability Inventory, Vertigo Symptom Scale Short Form, Hearing Disability Scale, International Fall Efficacy Scale at the Time of Attack) were administered only to the study group.