Karaman Hatuniye/Melek Hatun Medresesi
Karaman Hatuniye/Melek Khatun Madrasah
- Tez No: 848212
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN ŞAMAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Karaman Hatuniye Medresesi Karamanoğulları Beyliği döneminde inşa edilmiş bir yapıdır. Medrese, Karaman şehrinin merkezinde İmaret Mahallesi'nde inşa edilmiştir. Kaynaklarda yapının adı, banisine izafeten Hatuniye Medresesi olarak geçmektedir. Medresenin inşa, sanatçı kitabeleri ve vakfiyesi bulunmaktadır. Yapının kitabe ve vakfiyesinden banisi öğrenilmektedir. Medresenin banisi, Osmanlı padişahı Murad Hüdavendigâr'ın kızı Melek Hatun'dur. Melek Hatun, Karaman Bey'i Alâaddin Bey'in de eşidir. Yapı 1381-1382 yılında yaptırılmıştır. Karaman Hatuniye Medresesi dikdörtgen planlı, açık avlulu, avlusu iki yönden revaklı, iki eyvanlı ve tek katlı bir yapıdır. Yapıda taç kapı hem dışa taşkın hem de beden duvarlarından yüksek inşa edilerek yapının girişi vurgulanmıştır. Medresenin ana eyvanı, yapının girişinin tam karşısında ve en büyük boyutlu eyvan olarak yapılmıştır. Yapıda medrese hücrelerinin ilk kez kubbe ile örtülmesi, Karamanoğulları'nın mimarimize getirmiş oldukları bir yeniliktir Karamanoğulları döneminde süs belli noktalarda toplanmıştır. Yapıda, taç kapı, ana eyvan, ana eyvanın iki yanındaki kubbeli odaların giriş kapıları, süslemenin yoğunlaştığı bölgelerdir. Kullanılan motifler erken dönem yapılarında, Selçuklu'nun devamı olarak daha çok geometrik esaslı XIV. yy'da rumi, palmet ve dallardan oluşan bitkisel motiflerdir.
Özet (Çeviri)
Karaman Hatuniye Madrasah is a building which was constructed in Karamanid principality period. This building was constructed in the center of Karaman. The madrasah is located in Imaret Street. In sources, the name of this building is referred to as Hatuniye Madrasah in referrence to its constructor. The madrasah has its construction, artist inscriptions and deed. The constructor of this building is specified on the inscriptions and deed. The constructor of the building is Melek Khatun, the daughter of Ottoman Sultan Murad Hüdavendigar. Melek Khatun is also the wife of Alaaddin Bey, the Karamanid ruler. The Madrasah was built in 1381-1382. Karaman Hatuniye Madrasah is a one-storey building with a rectangle shape, an open courtyard which is in two ways and two iwans. The entrance is emphasized by keeping the crown gate protruded and higher than the main walls. The main iwan of the building is constructed in the opposite of the entrance and as the biggest iwan. Covering units with dome is an innovative perception at the time. In Karamanids period, decoration is gathered in some points. In this building, crown gate, iwans and entrance gates of the domed rooms which are located in the both sides are decorated well. As the continuity of Seljuks, motives which were used in early period buildings are based on herbal patterns.