Işık ünitesinin elektronik deney seti ve simülasyonlarla öğretiminin ortaokul öğrencilerinin akademik başarı, tutum ve kalıcılık düzeylerine etkisi
The effect of teaching the light unit with electronic experiment set and simulations on middle school students' academic achievement, attitudes, and retention levels
- Tez No: 848216
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, bilgisayar destekli öğretim yöntemlerinden biri olan simülasyon destekli öğretim yöntemi ve Elektronik Deney Seti (EDS) ile yapılacak eğitimlerin, öğrencilerin akademik başarılarına, fene yönelik tutumlarına ve edinilen bilgilerin kalıcılık düzeylerine etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmada simülasyon yöntemi ve deneysel öğretim yöntemi kullanılmıştır. Simülasyonlar hazırlanarak bir araya getirilmiş, EDS alan uzmanlarının görüşlerinden de yararlanılarak ADDIE modelinin süreçleri izlenerek oluşturulmuştur. Erzurum ilinde bulunan bir ortaokuldaki öğrencilerle yapılan pilot çalışmalardan sonra; aynı ildeki başka bir ortaokulda bulunan yedinci sınıf öğrencileri üzerinde araştırmanın süreçleri yürütülerek, veriler toplanmıştır. Üç farklı sınıf üç grup olarak seçilmiş, bir grupta simülasyon yöntemi kullanılmış, bir grupta EDS kullanılmış ve bir grup ise kontrol grubu olarak seçilerek mevcut eğitim yöntemine müdahale edilmemiştir. Akademik başarı testi çalışma sürecinde 3 farklı durumda uygulanmıştır. Bunlar: ön test, son test ve kalıcılık testi. Fene yönelik tutum testi ise çalışma öncesi ön test ve çalışma tamamlandıktan sonra son test olarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler analiz edilerek, yorumlanmıştır. Akademik başarıların ölçülmesi amacıyla kullanılan akademik başarı testinin ön testi tüm gruplara uygulanmış ve gruplar arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Son test sonuçlarına göre akademik başarı sıralamasının simülasyon yöntemi grubu, deney seti grubu ve kontrol grubu olduğu tespit edilmiştir. Kalıcılık testi sonuçlarına göre ise akademik başarı sıralamasının deney seti grubu, simülasyon yöntemi grubu ve kontrol grubu olduğu tespit edilmiştir. Öğrenci tutumları karşılaştırıldığında simülasyon yöntemi grubunda ve deney seti grubunda yer alan öğrencilerin, kontrol grubuna göre tutumlarında daha olumlu yönde artış görülmektedir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre; ışık ünitesinin öğretiminde Simülasyon yönteminin, EDS'ye göre ortaokul öğrencilerinin akademik başarılarına daha pozitif etki ettiği görülmektedir. Fakat bulgulara kalıcılık açısından bakıldığında EDS ile verilen eğitimin daha kalıcı olduğu söylenebilir. İki yöntemin de tutumları olumlu yönde etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effect of simulation-supported teaching method, which is one of the computer-aided teaching methods, and training with Electronic Experiment Set (EDS) on students' academic achievement, attitudes towards science and retention levels of acquired knowledge. Simulation method and experimental teaching method were used in the study. Simulations were prepared and brought together, and EDS was created by following the processes of the ADDIE model by taking advantage of the opinions of experts in the field. After pilot studies with students in a secondary school in Erzurum province, the processes of the research were carried out on seventh grade students in another secondary school in the same province and data were collected. Three different classes were selected as three groups, simulation method was used in one group, EDS was used in one group and one group was selected as a control group and the current education method was not intervened. Academic achievement test was applied in 3 different situations during the study. These are: pre-test, post-test and retention test. The attitude towards science test was applied as a pre-test before the study and as a post-test after the study was completed. The data obtained were analysed and interpreted. The pre-test of the academic achievement test used to measure academic achievement was applied to all groups and no significant difference was found between the groups. According to the post-test results, it was determined that the order of academic achievement was simulation method group, experimental set group and control group. According to the results of the retention test, it was determined that the order of academic achievement was the experimental set group, the simulation method group and the control group. When the student attitudes were compared, it was observed that the students in the simulation method group and the experimental set group had a more positive increase in their attitudes compared to the control group. According to the findings obtained from the study; it is seen that the simulation method has a more positive effect on the academic achievement of secondary school students than EDS in teaching the light unit. However, when the findings are considered in terms of permanence, it can be said that the education given with EDS is more permanent. It is seen that both methods affect attitudes positively.