Wharton jeli kökenli mezenkimal kök kücrelerin (iWJ-MKH'lerin) ımmünomodulatuvar özellikleri
Immunomodulatory properties of wharton jelly-derived mesenchymal stem sells (iWJ-MSCs)
  1. Tez No: 848286
  2. Yazar: FIDAN GAKHIYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA EKER SARIBOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyoloji, Genetik, Allergy and Immunology, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, hem potensi hem de allojenik kullanımları ile ön plana çıkmış olan iWJ-MKH'lerin immunosupresif etkinliğini artırmak için immünregülasyonda görev alan matür miRNA-181a'yı transfekte etmek ve transfeksiyonun etkisini, in vitro bağışıklık sistemi modeli olan insan pan T hücre modelinde analiz etmektir. Yöntem: Bu tez çalışmasında miRNA transfekte iWJ-MKH'lerle ko-kültür sonrası T hücre yanıtı; canlılık ve proliferasyon (CCK8), apoptosis (AnnexinV-PI yöntemi) ve hücre siklusu değişimi (flow sitometrik hücre siklusu analizi), anti- ve pro-inflamatuar sitokinler (TGF-beta1, IL-6, TLR-4 ve STAT1), regülatuar T-hücre (Treg) (CD4+CD25+Foxp3+), T-bet ve T hücre belirteç/gen ekspresyonları (CD3,CD4, CD45, CD4+CD8 ve CD69) üzerindeki etkisi analiz edildi. Bulgular: PHA-M ile aktive edilmiş T lenfositlerinde faz konstrat mikroskopu ile belirgin ve canlılık oranı yüksek koloni oluşturma yetenekleri gösterildi. Hem miRNA transfekte edilmiş hem de edilmemiş iWJ-MKH'lerin 4. günde apoptotik etki göstermediği üstelik apoptozun azaldığı tespit edildi. Hücre siklusu analizinde 4. günde yalnız T hücreleri ile karşılaştırdığımızda MKH'ler ile ko-kültür edilen T hücrelerinde proliferasyon ve apoptozun azaldığı ve miRNA transfekte MKH'ler ile ko-kültür edilenlerde ise proliferasyonun azaldığı ve apoptozun arttığı (*p
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis is to transfect mature miRNA-181a involved in immunoregulation to increase the immunosuppressive efficacy of iWJ-MSCs, which have come to the forefront with both their potency and allogeneic use, and to analyze the effect of transfection in the human pan T cell model, an in vitro immune system model. Methods: In this thesis, T cell response after co-culture with miRNA transfected iWJ-MKCs; viability and proliferation (CCK8), apoptosis (AnnexinV-PI method) and cell cycle change (flow cytometric cell cycle analysis), anti- and pro-inflammatory cytokines (TGF-beta1, IL-6, TLR-4 and STAT1), regulatory T-cell (Treg) (CD4+CD25+Foxp3+), T-bet and T-cell marker/gene expressions (CD3, CD4, CD45, CD4+CD8 and CD69) were analyzed.. Results: PHA-M activated T lymphocytes were shown to be capable of forming distinct and highly viable colonies by phase-constrate microscopy. Both miRNA-transfected and non-miRNA-transfected iWJ-MSCs did not show apoptotic effect on day 4 and apoptosis was decreased. In cell cycle analysis, proliferation and apoptosis were decreased in T cells co-cultured with CCPs and proliferation was decreased and apoptosis was increased (*p