Fen öğretiminde web 2.0 araçlarının akademik başarı, motivasyon ve hatırlama düzeyine etkisi
The effect of web 2.0 tools on achievement, motivation and recall
  1. Tez No: 848303
  2. Yazar: FATİH ORTAAKARSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF SÜLÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu araştırmanın amacı web 2.0 araçları ile desteklenen ortaokul 7. sınıf fen bilimleri dersi“Hücre ve Bölünmeler”ünitesinin öğrencilerin akademik başarı, motivasyon ve hatırlama düzeyine etkisini incelemektir. Öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desene sahip araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Muğla ilinde bulunan bir devlet ortaokulunda, 7. sınıfta öğrenim gören 72 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada 35 öğrencinin oluşturduğu deney grubuna uygulanan fen bilimleri dersi etkinlikleri web 2.0 araçlarından Mindomo, Padlet, LearningApps.org ve Kahoot! ile gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubunu oluşturan 37 öğrenciyle dersler mevcut plana göre işlenmiş, etkinlikler ders kitabı ve defteri ile yapılmıştır. Uygulama süreci sekiz hafta süren araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen“Hücre ve Bölünmeler Akademik Başarı Testi”ile toplanmıştır. Öğrencilerin fen bilimleri dersine olan motivasyon verileri Glynn, Brickman, Armstrong ve Taasoobshirazi (2011) tarafından geliştirilen, Işın, Akçay ve Kapıcı (2020) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Fen Eğitiminde Motivasyon Ölçeği”ile toplanmıştır. Sekiz hafta süren deneysel sürecin tamamlanmasının ardından dört hafta sonra öğrencilerin hatırlama düzeyini ölçmek için“Hücre ve Bölünmeler Akademik Başarı Testi”tekrar uygulanmıştır. Araştırmada toplanan nicel veriler Statistical Package for the Social Sciences 22 (SPSS 22) paket programına aktarılarak verilerin analizleri yapılmıştır. Verilerin normal dağılıp dağılmadığını belirlemek için çarpıklık-basıklık katsayıları hesaplanmış, ayrıca Shapiro-Wilk normallik testine başvurulmuştur. Analizler sonucunda veriler normal bir dağılım gösterdiğinden parametrik istatistiklerden aynı gruplar için eşleştirilmiş (bağımlı) gruplar t testi, farklı gruplar için bağımsız gruplar t testi kullanılmıştır. Ayrıca bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerinde ne derece etkili olduğunu gösteren etki büyüklüğü istatistiği (eta-kare) yapılmıştır. Araştırma sonucunda web 2.0 etkinlikleri uygulanan deney grubu öğrencilerinin akademik başarıları ve hatırlama düzeyleri kontrol grubu öğrencilerine göre anlamlı olarak artmıştır. Ayrıca deney ve kontrol gruplarının akademik başarı ve hatırlama düzeyi puan ortalamaları arasında deney grubu lehine olan bu anlamlı fark geniş düzeyde etki büyüklüğüne sahiptir. Öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik motivasyonlarında anlamlı bir değişim görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of the“Cells and Divisions”unit of the 7th Grade Science course in secondary school, supported by web 2.0 tools, on students' academic success, motivation and recall levels. The study group of the research, which has a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group, consists of 72 students studying in the 7th grade at a public secondary school in Muğla in the fall semester of the 2022-2023 academic year. In the research, Science course activities applied to the experimental group of 37 students were carried out with the web 2.0 tools Mindomo, Padlet, LearningApps.org and Kahoot!. For 35 students in the control group, the lessons were taught according to the current plan, and the activities were carried out with the textbook and notebook. The data of the study, which took eight weeks to implement, was collected with the“Cell and Divisions Academic Achievement Test”developed by the researcher. Students' motivation data for the Science course was collected with the“Science Motivation Questionnaire II”developed by Glynn, Brickman, Armstrong and Taasoobshirazi (2011) and adapted into Turkish by Işın, Akçay and Kapıcı (2020). Following the completion of the eight-week experimental process, the“Cell and Divisions Academic Achievement Test”was administered again four weeks later to measure the students' recall level. The quantitative data collected in the study were transferred to the Statistical Package for the Social Sciences 22 (SPSS 22) package program and analyzed. To determine whether the data were normally distributed, skewness-kurtosis coefficients were calculated and the Shapiro-Wilk normality test was used. As the data showed a normal distribution as a result of the analysis, paired samples t test was used for the same groups and independent samples t test was used for different groups from parametric statistics. In addition, the effect size statistic (eta-squared) was performed to show how effective the independent variable was on the dependent variable. As a result of the research, the academic achievement and recall levels of the experimental group students, to whom web 2.0 activities were applied, increased significantly compared to the control group students. In addition, this significant difference between the academic achievement and recall level mean scores of the experimental and control groups in favor of the experimental group has a large effect size. There was no significant change in students' motivation towards the Science course.