Perikoroner yağ dokunun koroner arter hastalığı risk faktörleri ve aterosklerotik plaklar ile ilişkisi
The relationship of pericoronary adipose tissue with coronary artery disease risk factors and atherosclerotic plaques
  1. Tez No: 848411
  2. Yazar: OĞUZCAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL MURAT HABERAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Koroner arter hastalığı (KAH), mortalite ve morbiditesinin yüksek olması ve toplumlarda yaygın görülmesi nedeniyle her dönem güncelliğini koruyan bir araştırma konusu olmuştur. Bilinen KAH risk faktörlerinin yanına sürekli yenileri eklenmektedir. Epikardiyal yağ doku (EYD)'dan salgılanan hormon ve sitokinlerin de KAH gelişimi üzerinde etkili olduğu gösterilmiştir. Perikoroner yağ doku (PKYD), EYD'nun koroner arterlere komşu kısımlarına verilen isimdir. Çalışmamızın amacı PKYD kalınlık ve hacim değerleri ile KAH risk faktörleri ve koroner arter darlığı arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Çalışmamıza yaşları 45 ila 70 arasında (ortalama: 59.1) toplam 100 olgu dahil edilmiştir. Her olgunun KAH risk faktörleri (yaş, cinsiyet, kilo, aile öyküsü, sigara kullanımı, diyabetes mellitus, hipertansiyon, total kolesterol değeri, LDL değeri) belirlenmiştir. Her olgunun koroner bilgisayarlı tomografi anjiografi (BTA) görüntüleri değerlendirilmiştir. Koroner arter aterosklerotik plakları, yaptıkları darlık yüzdelerine göre sınıflandırılmıştır. PKYD ölçümleri sağ koroner arter (RCA) ve sol anterior desendan arter (LAD) çevresinden yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease (CAD) has always been an up-to-date research topic due to its high mortality and morbidity and its prevalence in societies. New ones are constantly being added to the known risk factors for CAD. Hormones and cytokines secreted from epicardial adipose tissue (EAT) have also been shown to be effective on the development of CAD. Pericoronary adipose tissue (PCAT) is the name given to the parts of the EAT adjacent to the coronary arteries. The aim of our study is to investigate the relationship between PCAT thickness and volume values, CAD risk factors and coronary artery stenosis. A total of 100 cases aged between 45 and 70 (mean: 59.1) were included in our study. CAD risk factors (age, gender, weight, family history, smoking, diabetes mellitus, hypertension, total cholesterol value, LDL value) of each case were determined. Coronary computed tomography angiography (CTA) images of each case were evaluated. Coronary artery atherosclerotic plaques were classified according to their percentage of stenosis. PCAT measurements were made around the right coronary artery (RCA) and left anterior descending artery (LAD).