Kliniğimizde 2011-2018 yılları arasında kolon kanseri nedeniyle opere edilen hastaların ameliyat öncesi hemoglobin, albümin, lenfosit ve platelet (HALP) değerinin 5 yıllık sağkalım üzerine olan etkisi
The effect of pre-operative hemoglobin, albumin, lymphocyte and platelet (HALP) proportional values on the 5-year survival of patients operated for colon cancer in our clinic between 2011-2018
- Tez No: 848423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUTKUN TALİH
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Kolorektal kanser dünyada erkeklerde üçüncü, kadınlarda ise ikinci en sık teşhis edilen malignitedir. Ameliyat öncesi düşük hemoglobin (H), albümin (A), lenfosit (L) ve trombosit (P) skoru (HALP), ameliyatın kötü sonuçlanma riski görece yüksek olan hastaları kategorize etmek için tanımlanmıştır. Bizde opere olan kolon kanserli hastaların preoperatif HALP skorununun sağkalım ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Kliniğimizde 2011-2018 yılları arasında kolon kanseri nedeni ile opere edilen 273 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, preoperatif HALP skorları, tümör lokalizasyonları ve postoperatif patoloji raporlarının incelendi. İstatistiksel analiz SPPS 24 ve MedCalc istatistik programları kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Colorectal cancer is the third most frequently diagnosed malignancy in men and the second most frequently diagnosed in women in the world. Low preoperative hemoglobin (H), albumin (A), lymphocyte (L), and platelet (P) score (HALP) was defined to categorize patients at relatively high risk of poor outcome. Our main purpose in our research is to evaluate the relationship between preoperative HALP score and survival of colon cancer patients operated in our clinic. Materials and Methods: The data of our study was obtained by retrospectively examining the patient files of individuals aged 19-79 who applied to Kayseri Erciyes University General Surgery Clinic and underwent surgery for colon cancer. Various parameters such as patients' ages, gender, medical history and tumor localization were recorded. Pathological characteristics of the samples taken (such as the number of lymph nodes examined, surgical margin positivity) were also recorded. Afterwards, HALP indexes were calculated based on the patients' preoperative laboratory data. Statistical analysis was performed using SPPS 24 and MedCalc statistical programs.