Obez olmayan Tip 2 Diyabetli hastalarda serum adropin düzeyleri
Serum adropin levels in non-obese patients with Type 2 Diabetes Mellitus
  1. Tez No: 848429
  2. Yazar: FEYZA KUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tip 2 Diabetes Mellitus (T2DM), insülin direnci ile karakterize, kronik metabolik bir hastalık olup, komplikasyonları ve dünya çapındaki giderek artan insidansı göz önüne alındığında önemli bir sağlık sorunudur. Diyabet gelişimi obezite ve birçok peptit hormonu ile bağlantılıdır. Peptit yapılı bir hormon olan adropinin glukoz hemostazında ve enerji metabolizmasındaki önemli rolü belirtilmesine rağmen, adropinin diyabet ve obezite ile ilişkisini değerlendiren birbirinden ayrı ve az sayıda çalışma vardır. Adropinin metabolik adaptasyonun sağlanması, insülin duyarlılığının modülasyonu ve enerji homeostazisinin korunması üzerinde güçlü etkileri olabilir. Adropinin T2DM'nin ortaya çıkmasında ve gelişmesinde rol oynayabileceğine ve obeziteyle ilişkisine dair hala yeterli kanıt yoktur. Bu çalışma, T2DM hastalarının, özellikle de obez ve obez olmayanların, serum adropin düzeylerini araştırmak ve adropinin metabolik ve demografik parametrelerle ilişkisini değerlendirmek üzere tasarlanmıştır. Bu çalışma 40-65 yaş arası 84 hasta (Erkek/Kadın: 43/41) ve 79 kontrol (Erkek/Kadın: 36/43) toplamda 163 gönüllü birey üzerinde yapılmıştır. Açlık serum adropin düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçüldü. Sonuçlar, diyabet ve kontrol grubu yanında obez olan ve olmayan alt gruplar göre de kıyaslandı. Adropin düzeylerinin demografik veriler, glisemik kontrol parametreleri ve lipit düzeyleri ile ilişkileri değerlendirildi. Serum adropin düzeyleri T2DM grubunda 131 (119-149) ng/mL kontrol grubunda ise 150 (128-213) ng/mL olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes mellitus (T2DM) is a chronic metabolic disease characterized by insulin resistance. Its complications and increasing incidence worldwide make it a major health problem. The development of diabetes is linked to obesity and many peptide hormones. Although the important role of adropin, a recently discovered peptide, in glucose hemostasis and energy metabolism has been reported, there are few separate studies evaluating the association of adropin with diabetes and obesity. Adropin may have powerful effects on metabolic adaptation, modulation of insulin sensitivity, and maintenance of energy homeostasis. There is still insufficient evidence that adropin may play a role in the onset and development of T2DM and its association with obesity. This study was designed to investigate serum adropin levels in T2DM patients, especially obese and non-obese patients, and to evaluate the relationship of adropin with metabolic and demographic parameters. This study was carried out in 84 patients (Male/Female: 43/41) and 79 controls (Male/Female: 36/43) aged 40-65 years, totaling 163 volunteers. Fasting serum adropin levels were measured by the ELISA method. The results were compared between diabetes and control groups as well as obese and non-obese subgroups. The relationships of adropin levels with demographic data, glycemic control parameters and lipid levels were evaluated. Serum adropin levels were 131 (119-149) ng/mL in the T2DM group and 150 (128-213) ng/mL in the control group.