Cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin bakım davranışları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of care behaviors and affecting factors of nurses working in surgical clinics
- Tez No: 848535
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHA KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu araştırma, cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin bakım davranışları ve bu davranışları etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal Metod: Tanımlayıcı türde olan araştırma Ocak-Haziran 2023 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini cerrahi birimlerde çalışan hemşireler oluşturdu. Çalışmaya 244 hemşire dahil edildi. Evrenin tamamına ulaşmak amaçlandığından örneklem seçme yöntemine gidilmedi. Araştırma verileri, gönüllü katılım sağlayan 244 hemşireden ''Tanıtıcı Bilgi Formu'', ''Bakım Davranışları Ölçeği'',''Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği'', ''Bireysel Yenilikçilik Ölçeği'',''Hemşirelikte Mesleğe Bağlılık Ölçeği'' kullanılarak toplandı. Normal dağılım gösteren niceliksel iki grup değerlendirmelerinde Student t test; üç grup ve üzerindeki karşılaştırmalarında Oneway Anova test kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde dağılıma göre Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin %66,8'i 20-29 yaş aralığında, %71,7'si kadın, %60,7'sinin bekar olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to determine the care behaviors of nurses working in surgical units and the factors affecting these behaviors Materials and Methods: The research was conducted in a descriptive research design at Atatürk University Health Research and Application Center between January and June 2023. The population of the research consisted of nurses working in surgical units. 244 nurses were included in the study. It was aimed to reach the entire population therefore the sample selection method was not used. The research data were collected from 244 voluntarily participating nurses using the following instruments: Demographic Information Form, Care Behavior Scale, Evidence-Based Nursing Attitude Scale, Individual Innovativeness Scale, and Professional Commitment Scale in Nursing. While Student t test was used for quantitative evaluations of two normally distributed groups, Oneway Anova test was used for comparisons of three groups and more. Pearson correlation analysis was used to evaluate the relations between variables according to distribution. Findings: It was determined that 66.8% of the nurses participating in the research were between the ages of 20-29, 71.7% were women and 60.7% were single.