Ödeme hizmetleri sözleşmesi
  1. Tez No: 848648
  2. Yazar: YUNUS EMRE ÇAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TUBA AKÇURA KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ödeme hizmetleri, finansal teknolojiler alanındaki hızlı ilerlemeler ve artan rekabetin etkisiyle giderek daha geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından benimsenmektedir. Ödemeler alanında hizmet sunulabilmesi için ödeme hizmeti sağlayıcıları ile müşteriler arasında ödeme hizmetleri sözleşmesinin akdedilmesi gerekmektedir. Bu çalışma ile ödeme hizmetleri sözleşmesinin içerdiği hukuki sorunların Türk hukuku kapsamında incelenmesi, bu sorunlara çözüm önerileri getirilmesi, sorunlara ilişkin teorik tartışmaların artmasına katkı sağlanması ve Türk hukukunda ödemeler alanındaki regülasyonlarının geliştirilmesine katkı sunulması amaçlanmaktadır. Çalışma iki ana bölümden ibarettir. Çalışmanın ilk bölümünde ödeme hizmetleri sözleşmesinin tanımı, unsurları, hukuki niteliği, kurulması, şekli ve içeriği ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, ödeme hizmetleri sözleşmesinde tarafların borçları ve ödeme hizmetleri sözleşmesinin sona erme halleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Payment services are increasingly being adopted by a wider range of users, driven by rapid advances in financial technologies and increased competition. To provide services in the field of payments, a payment services agreement is required to be concluded between payment service providers and customers. This study aims to examine the legal problems of the payment services agreement within the scope of Turkish law, to propose solutions to these problems, to contribute to the theoretical discussions on these problems and to contribute to the development of regulations in the field of payments under Turkish law. The study consists of two main parts. In the first part of the study, the definition, elements, legal nature, formation, form and content of the payment services agreement are discussed. In the second part of the study, the obligations of the parties in the payment services agreement and the termination of the payment services agreement are analyzed.