Glokal pazarlamanın marka sadakati üzerindeki etkisi
The impact of glocal marketing on brand loyalty
- Tez No: 848656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, glokal pazarlama kavramının marka sadakati üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüz globalleşen dünyasında, şirketlerin yerel ve global pazarlar arasında etkin bir denge kurması gerekmektedir. Glokal pazarlama stratejileri, yerel kültür ve global uygulamalar arasında bir dengenin sağlanmasına yönelik bir yaklaşım sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, glokal pazarlamayı benimseyen şirketlerin marka sadakati üzerindeki etkisini anlamak ve analiz etmektir. Öncelikle, marka sadakati ve glokal pazarlama kavramlarına ilişkin mevcut teorik bilgiler gözden geçirilerek, ilgili literatürdeki bulgular ve çalışmalar incelenmektedir. Ardından, bir araştırma çerçevesi önerilmekte ve araştırmanın yöntemi tanıtılmaktadır. Bu çalışmada, nicel veri toplama yöntemleri kullanmıştır. Nicel veri toplama, anketlerle gerçekleştirilmiş ve kahve sektöründe faaliyet gösteren glokal bir marka olan firmanın 437 müşterisiyle glokal pazarlama boyutlarının (ürün, fiyat, dağıtım ve tutundurma) marka sadakati düzeyleri ölçülmüştür. Nitel veri toplama sonucunda glokal pazarlamaya yönelik stratejilerin marka sadakati üzerinde pozitif ve anlamlı bir yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, iş dünyasında glokal pazarlamanın önemini vurgulayacak ve şirketlerin marka sadakati oluşturmak ve sürdürmek için bu stratejileri nasıl kullanabileceklerini gösterecektir. Ayrıca, akademik literatüre yeni bir bakış açısı ve katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of glocal marketing on brand loyalty. In today's globalized world, companies need to strike an effective balance between local and global markets. Glocal marketing strategies offer an approach to achieve a balance between local culture and global practices. The purpose of this study is to understand and analyze the impact of glocal marketing on brand loyalty. First, we review the existing theoretical knowledge on brand loyalty and glocal marketing concepts and examine the findings and studies in the related literature. Then, a research framework is proposed and the research methodology is introduced. In this study, quantitative data collection methods were used. Quantitative data collection was carried out through questionnaires and brand loyalty levels of glocal marketing dimensions (product, primce, distribution and promotion) were measured with 437 customers of a glocal brand operating in the coffee sector. As a result of qualitative data collection, it was found that glocal marketing strategies have a positive and significant effect on brand loyalty. This study will emphasize the importance of glocal marketing in the business world and show how companies can use these strategies to build and maintain brand loyalty. It will also provide a new perspective and contribution to the academic literatüre.