Association between biochemical salivary amylase enzyme activity with leptin and ghrelin in iraqi obesity patients with periodontal disease
Iraklı obez hastalarda tükürük amilaz enzim aktivitesi ile leptin ve ghrelin arasındaki ilişki
- Tez No: 848673
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM, DOÇ. DR. MUHAMMED HAMMAD ALAJEELY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışmanın amacı, vücut kompozisyonu ile sağlıklı insanların ve obezitesi olan kişilerin tükürüğündeki alfa-amilaz enziminin aktivitesi arasındaki ilişkiyi ilişkilendirmektir; bu, obezitenin potansiyel düzenlemesini ve biyolojik mekanizmasını araştırmak için daha fazla ipucu sağlayabilir. Sonuçlar, dört gruptaki hastaların cinsiyetinin, gruplar arasında cinsiyet (erkek ve kadın) ortalamasında anlamlı bir fark olmadığını gösterdi. Veriler, periodontal hastalığı olan hastaların ortalamaları arasında anlamlı bir fark olduğunu, incelenen dört gruptaki hastaların yaş ortalamasının periodontal hastalığı olmayan obeziteli hastalarda 24,75 yıl ile obeziteli hastalarda 32,55 yıl arasında değiştiğini ve Periodontal hastalık grubu. Açıklamalarda ağırlık, BMI ve çalışılan gruplar arasında anlamlı bir fark olduğu belirtildi. Veriler, ghrelin parametresinin obezite ve periodontal hastalık üzerindeki etkisinin, incelenen dört gruptaki değerlerinde farklılık gösterdiğini gösterdi; yine de obezite ve periodontal hastalığı olan kişiler, ghrelin düzeyinde 189,90 mol/ml ile karşılaştırıldığında en yüksek anlamlı değeri ortaya çıkardı. Kontrol grubu için 119,30 mol/ mL. Sonuçlar, incelenen dört grubun Homa-IR düzeylerinin ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığını gösterdi. Sonuçlar, incelenen dört grubun amilaz seviyeleri arasında anlamlı bir fark olmadığını, çoğunlukla hasta gruplarının ortalama amilaz düzeylerini sağlıklı kontrolle karşılaştırıldığında kaybettiğini gösterdi. Bulgular, incelenen grupların ortalama insülin düzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğunu gösterdi; sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırıldığında tüm hasta gruplarında insülin düzeyinin önemli ölçüde azaldığı görülmektedir. Obezite olmayan ve periodontal grupta en düşük insülin seviyesi değeri (8,80 µU/ml) kaydedilirken, obezitesi olan hastalar ve periodontal grupta 14,48 µU/ml olarak kaydedilen en yüksek insülin seviyesi değeri kaydedildi ve obezitesi olmayan hastalarla arasında anlamlı bir fark olmadı. Periodontal grup (14,48'e karşı 10,24 µU/mL). Veriler, kontrol grubu ile çalışılan hasta grupları arasındaki FBS düzeylerinin ortalamaları arasında anlamlı bir fark olduğunu gösterdi. Veriler, incelenen grupların HbA1C düzeylerinin değerlerinde, bu parametrenin (HbA1C) normal bir aralıkta değiştiğini ortaya çıkardı. Sonuçlar, tüm hasta gruplarının T3 konsantrasyonunu sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırıldığında normal değerlerle yükselttiğini, periodontal grubu olmayan obeziteli hastaların ise 92,40 ng/dL'ye kıyasla 19,56 standart sapma ile 97,60 ng/dL kaydedilen T3 düzeyini arttırdığını ortaya çıkardı. ve kontrol grubu için standart sapma 20,17'dir. Hasta gruplarının T4 düzeyinde sağlıklı kontrol grubuna göre artış görülürken, incelenen dört grup arasında anlamlı bir fark bulunmazken, obezitesi olan ve periodontal hastalığı olmayan grupta T4 düzeyinin daha düşük olduğu görüldü. Veriler, çalışılan grupların TSH düzeylerinin farklılık gösterdiğini, obezitesi olan hastaların ve periodontal hastalık grubunun TSH düzeyini önemli ölçüde artırdığını ortaya çıkardı. Sonuçlar, incelenen dört grubun toplam kolesterol düzeylerinin farklılık gösterdiğini, periodontal hastalığı olmayan obeziteli hastaların toplam kolesterolün en yüksek değerini kaydettiğini gösterdi. Sonuçlar, kontrol grubu ile üç hasta grubu arasında HDL düzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğunu, obezitesi olmayan periodontal hastaların HDL değerinin ortalamasını anlamlı derecede artırdığını gösterdi. Sonuçlar, incelenen grupların LDL düzeylerinin değerlerinde farklılık gösterdiğini, periodontal grubu olmayan obezitesi olan hastaların ortalama LDL düzeyinin anlamlı derecede yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Açıklamalar, test edilen grupların VLDL düzeyi ortalamalarında anlamlı farklılık gösterdiğine işaret etti.
Özet (Çeviri)
The objective of the study is to correlate the relationship between body composition and the activity of the alpha-amylase enzyme in the saliva of healthy people and people with obesity which may provide further clues to investigate the potential regulation and biological mechanism of obesity. The results showed the gender of patients of the four groups revealed no significant differences in mean of gender (males and females) between the groups. Data showed that the there is a significant difference between the mean of patients with periodontal disease, the mean of age of patients of the four groups studied was ranged from 24.75 years in patients with obesity without periodontal disease group to 32.55 years in patients with obesity and periodontal disease group. Statements indicated that there is a significant difference between weight, BMI and groups studied. Data showed that ghrelin parameter varied in their effect on obesity and periodontal disease which seemed in their values of the tested four groups studied, anyway persons with obesity and periodontal disease revealed the upper significant value in ghrelin level which recorded 189.90 mol/ ml as compared with 119.30 mol/ mL for control group. The results showed that no significant differences between the mean of Homa-IR levels of the four groups studied. The results pointed that no significant differences between amylase levels of the four groups studied, mostly patients' groups deceased the mean of amylase levels as compared with healthy control. The findings demonstrated that there is a significant difference in mean of insulin levels of groups studied; it seems that all the patients groups significantly decreased the level of insulin as compared with healthy control group. Patients with non-obesity and periodontal group recorded the lower value of insulin level (8.80 µU/ml) while patients with obesity and periodontal group recorded tha upper value of insulin level which recorded 14.48µU/ml with no significant differences with patients with obesity without periodontal group (14.48 vs. 10.24 µU/mL). Data demonstrated that there is a significant difference between the mean of FBS levels control group with the patients groups studied. The data revealed that the groups studied varied in their values of HbA1C levels with a normal range of this parameter (HbA1C). The results revealed all the patients' groups elevated the T3 concentration as compared with healthy control group with a normal values, patients with obesity without periodontal group increased the T3 level which recorded 97.60 ng/dL with standard deviation 19.56 as compared with 92.40 ng/dL and standard deviation of 20.17 for control group. Creasing in level of T4 of patients groups as compared with healthy control group with no significant differences between the four groups studied, patients with obesity without periodontal disease group showed lower value of T4 level. Data revealed that the groups studied varied in their levels of TSH, patients with obesity and periodontal disease group significantly elevated the TSH level. The results showed that the four groups studied varied in their levels of total cholesterol, patients with obesity without periodontal disease group recorded upper value of total cholesterol. The results showed that there is a significant differences between HDL level of control group with the three patients groups, patients with periodontal without obesity group significantly increased the mean of HDL value. The results revealed that groups studied varied in their values of LDL levels, patients with obesity without periodontal group significantly elevated the mean of LDL level. The statements pointed that the tested groups showed significant difference in their means of VLDL level.