Analysis of two versatile MPC frameworks M-SPDZ and MPyC
İki çok yönlü MPC çerçevesi MP-SPDZ ve MPyC'nin analizi
- Tez No: 848691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çok partili hesaplama(ÇPH), ki ̧sisel verilerini payla ̧smak istemeyen partilerin, birbir- leri arasında güvenli veri payla ̧sımı yapmasını sa ̆glar. Katılımcılar verilerinin sadece belirli bir kısmını birbirleriyle payla ̧sır. Payla ̧sım sonucu her katılımcı verilerin sa- dece bir kısmına sahip olur ve di ̆ger katılımcıların verilerini de kullanmadan tüm bilgiyi kendi ba ̧sına elde edemez. Bu sayede katılımcıların kendi veri bütünlü ̆günü açı ̆ga çıkarmasına gerek kalmadan toplu veri payla ̧sımı yapılabilir. Bu tarz hesapla- malar oldukça verimlidir ve veri güvenli ̆ginin ön planda oldu ̆gu devlet i ̧sleri, i ̧s dün- yası, akademi gibi birçok alanda kullanılabilir. ÇPH artık teorik bir çalı ̧sma olmaktan çıkmı ̧s, endüstride kullanılabilecek verimli bir teknoloji aracına dönü ̧smü ̧stür. Bu ça- lı ̧smada 2 tane etkili ÇPH algoritma çerçevesi, MP-SPDZ ve MPyC analiz edildi. Bu algoritma çerçevelerinin performansları basit operasyonlardan karı ̧stır-sırala gibi kar- ma ̧sık yapılara kadar farklı algoritmalar kullanılarak kar ̧sıla ̧stırıldı. Algoritmalardaki zaman tüketiminin ̧siddetli bir ̧sekilde arttı ̆gı bo ̆gum yerlerini ortaya çıkarmak için profil analizi yapıldı. Algoritmalardaki kritik kısımları daha kolay analiz edebilmek için profil analizi sonuçları nokta grafi ̆gi formatında görselle ̧stirildi. Tüm bunların yanında MPyC çerçevesinde Sattolo karı ̧stır algoritması implemente edildi ve güncel olarak kullanılan Fisher-Yates algoritmasının modern haliyle kar ̧sıla ̧stırıldı
Özet (Çeviri)
Using secure multi-party computing protocols (MPC), a group of participants who distrust one another can securely compute any function of their shared secret inputs. Participants exchange these inputs in a manner similar to secret sharing, where each participant owns a portion of the input but is unable to independently reconstruct the complete information without collaborating with the other participants. This kind of computation is quite powerful and has many uses where data privacy is quite criti- cal such as areas like government, business, and academia. MPC has grown from a subject of theoretical study to a technology being employed in industry, becom- ing effective enough to be deployed in practice with various algorithms implemented with MPC frameworks. In this study, two versatile MPC frameworks, MP-SPDZ and MPyC are analyzed. These frameworks' performances are compared by using algo- rithms execution times from basic operations to more complex structures like shuffle sort algorithm. Profiling results are also analyzed to reveal the bottleneck points of the algorithms where the time consumption increases drastically. To detect the criti- cal parts easier, profiling results are visualized as dot graphs. Besides all these, in the MPyC framework, Sattolo shuffle algorithm is implemented and compared with the current modern version of Fisher-Yates algorithm