Üriner inkontinansı olan kronik bel ağrılı bireylerde stabilizasyon egzersizleri ve pelvik taban kas eğitiminin ağrı ve üriner parametreler üzerine etkisinin araştırılması
Investigating the effects of stabilization exercises and pelvic floor muscle training on pain and urinary parameters in individuals with chronic low back pain and urinary incontinence
  1. Tez No: 848712
  2. Yazar: İBRAHİM KÜÇÜKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Üriner inkontinansı ve kronik bel ağrısı olan kişilerde stabilizasyon egzersizleriyle kombine pelvik taban kas eğitiminin ağrı ve üriner parametreler üzerine etkisinin araştırılması amacıyla yapılan çalışmaya 18-65 yaş aralığında 44 katılımcı dahil edildi. Katılımcılar randomizasyon yöntemiyle stabilizasyon egzersizleriyle kombine pelvik taban kas eğitimi grubu, standart pelvik taban kas eğitimi grubu ve kontrol grubu olarak 3 gruba ayrıldı. Gruplardan birine stabilizasyon egzersizleri ile kombine pelvik taban kas eğitimi, diğerine ise standart pelvik taban kas eğitmi verildi. İki grupta da haftanın 1 günü fizyoterapst eşliğinde, 2 günü de ev programıyla olmak üzere toplamda 8 haftalık bir program uygulandı. Kontrol grubuna ise herhangi bir müdahale yapılmadı. Ağrı ve yeti yitimi parametrelerini değerlendirmek için Sayısal Ağrı Ölçeği (NRS), Ağrıyı Felaketleştirme Ölçeği (AFÖ), Oswestry Disabilite İndeksi (ODİ) ve Kinezyofobi Ölçeği (TAMPA), üriner parametreleri değerlendirmek için Ürogenital Distres Envanteri (ÜDE) ve İnkontinans Şiddet İndeksi (İŞİ), psikolojik semptomları değerlendirmek için Sürekli Kaygı Envanteri (SKE), yaşam kalitesini değerlendirmek için ise Avrupa Yaşam Kalitesi Ölçeği (AYK) ve İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği (İYK) uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of a combination of stabilization exercises and pelvic floor muscle training on pain and urinary parameters in individuals with urinary incontinence and chronic low back pain. A total of 44 participants aged 18-65 years were divided into three groups using randomization: the pelvic floor muscle training group combined with stabilization exercises, the standard pelvic floor muscle training group, and the control group. One group received stabilization exercises combined with pelvic floor muscle training, while another group received standard pelvic floor muscle training. Both groups underwent an 8-week program with one day per week under the supervision of a physiotherapist and two days of home exercise. The control group did not receive any intervention. Numeric Rating Scale (NRS), Pain Catastrophizing Scale (PCS), Oswestry Disability Index (ODI), and Tampa Scale of Kinesiophobia (TSK) were used to evaluate pain and disability parameters, while the Urogenital Distress Inventory (UDI) and Incontinence Severity Index (ISI) were used to evaluate urinary parameters. The State-Trait Anxiety Inventory (STAI-2), European Quality of Life Scale (EQ-5D), and Incontinence Quality of Life Scale (I-QOL) were used to assess psychological symptoms and quality of life.