Çin büyüme modeli çerçevesinde endüstri 5.0 ve dijital ekonominin uluslararası ticarete etkisi: G-20 ülkeleri örneği
The effect of industry 5.0 and digital economy on international trade within the framework of the Chinese growth model; G-20 countries example
- Tez No: 848828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÖZPOLAT, ÖĞR. GÖR. BURAK BÜYÜKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Uluslararası Ticaret, Finance, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Uluslararası ticaret geçmişten günümüze kadar her zaman ülkelerin ekonomik ve toplumsal olarak gelişmesi yönünde en önemli etkenlerden biri olmuştur. Ülkelerin birbirleriyle yaptıkları ticari faaliyetler sonucunda toplumların birbirleriyle olan etkileşimleri küreselleşemeye ve bu küresellikte kendilerine fayda sağlayan politikalar geliştirmelerini sağlamıştır. Bulunduğumuz yüzyılda bu politikalar teknolojik ilerleme ile birlikte ülkelerin teknolojiye dayalı kalkınma politikaları geliştirmesine ön ayak olmuştur. Bu düşünceler dâhilinde özellikle Çin merkezindeki farklı ülkelerin politikaları, endüstri 5.0 düşüncesinin temelini atmaktadır. Çünkü her zaman endüstri devrimleri insanlıgın yaşamlarında çok farklı dönüşümler getirmiştir. Bu dönüşümlerin en son ayağıda endüstri 5.0 diyebiliriz. Yeni endüstri kavramları bulunduğumuz yüzyılda ülkelerin ekonomik ve toplumsal olarak kalkınmaları için gerekli olan en önemli fırsatlardan birisidir. Sadece ekonomik olarak değil bir toplumsal dönüşümü isteyen bu süreç dâhilinde birçok disiplinde ve toplumsal süreçleri de etkilenmesi beklenmektedir. Ancak politikalarını gelir üzerinden oluşturan ülkeler için en önemli konu her zaman parasal karşılık olmuştur. Yeni endüstri fırsatlarını değerlendirmek isteyen farklı ülkeler bugün yapılan yatırımlarının karşılığını almaya yakın oldukları analizlerle ispatlanmaktadır. Bu çalışmada ise Çin ekonomisi ekseninde endüstri 5.0 ve dijital dönüşümün uluslararası ticaretteki etkileri ve Çin'in yeni endüstri devrimine hazırlık politikaları dâhilinde yapmış olduğu küresel ticaret politikaları, uluslararası örgütlerle ilişkileri, projeleri vb. değerlendirilmiştir. Farklı ülkelerin benzer şekilde gelişme düzeyleri araştırılarak analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda ülkelerin yeni endüstri devrimiyle sağladıkları faydalar göz önüne serilmektedir.
Özet (Çeviri)
International trade has always been one of the most important factors for the economic and social development of countries from past to present. As a result of the commercial activities of countries with each other, the interactions of societies with each other have led to globalization and to develop policies that benefit them in this globalization. In our century, these policies, along with technological progress, have paved the way for countries to develop technology-based development policies. Within these thoughts, the policies of different countries, especially in the center of China, lay the foundation of the industry 5.0 idea. Because industrial revolutions have always brought very different transformations in the lives of humanity. We can say that the last leg of these transformations is Industry 5.0. New industrial concepts are one of the most important opportunities for the economic and social development of countries in this century. In this process, which requires not only economic but also social transformation, it is expected to affect many disciplines and social processes. However, the most important issue for countries that base their policies on income has always been monetary provision. Analyzes prove that different countries that want to take advantage of new industry opportunities are close to receiving a return on their investments. In this study, the effects of industry 5.0 and digital transformation on international trade on the axis of the Chinese economy and China's global trade policies, relations with international organizations, projects, etc. within the scope of its preparation policies for the new industrial revolution. has been evaluated. Similar development levels of different countries were researched and analyzed. As a result of these analyses, the benefits that countries have achieved with the new industrial revolution are revealed.