Analysis of magnetohydrodynamics problems using openfoam
Magnetohidrodinamik problemlerinin openfoam ile analizi
- Tez No: 848836
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN EYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez, 3-B Orszag-Tang girdabı ve şok-bulut etkileşimi test problemini açık kaynak kodlu OpenFOAM ile simüle etmeyi amaçlamaktadır. Sıkıştırılamaz 3-B Orszag- Tang Girdabı ve 2-B sıkıştırılabilir Şok-Bulut Etkileşimi problemlerinin oluşturulması, kodlar için bir karşılaştırma problemleri ve standart testler kullanılarak yapılmıştır. Ayrıca Rotor Test-Rig, Şok Tüpü ve 3-D Patlama problemi gibi diğer yaygın test problemleri de vardır. Ancak, bu problemin tercih edilmesi, girdap gözleminin yanı sıra MHD şoklarının oluşumunu ele alma şansı vermesine dayanmaktadır. Simülasyon Magnetohidrodinamik (MHD) alanına aittir ve problemde plazmalar ve manyetik alan çizgileri birlikte çalışır. Özellikle manyetik, elektriksel olarak iletken, akışkanların hareketi doğrudan manyetik alanın yönü ile ilgilidir. Hem sıkıştırılabilir, hem sıkıştırılamaz veya basınç tabanlı, yoğunluk tabanlı versiyonları mevcuttur, farklı mach sayılarında gözlemlemek mümkündür MHD denklemleri uzay plazmaları için kapsamlı araçlar haline gelmiştir. OpenFOAM'ın çözücülerinde sırasıyla kütle, momentum, enerji ve manyetik indüksiyon için korunum denklemlerini içeren Operatörlerin Bölünmesi ile Basınç Örtük (PISO) algoritması kullanılır.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to simulate 3-D Orszag-Tang vortex and Shock-Cloud interaction test problem via an open source code OpenFOAM. The incompressible 3-D Orszag-Tang vortex and 2-D compressible shock-cloud interaction problems have been used as benchmark problems and standard test cases for codes. Also, there are other common test problems like rotor test-rig, shock tube, and 3-D blast problem. However, occurrance of MHD shocks besides vortex observation is possible. The simulation belongs to Magnetohydrodynamics (MHD) area. In the problem plasmas and magnetic field lines run together. Especially movement of magnetic, electrically conducting fluids directly related with the direction of magnetic area. Both compressible, incompressible or pressure based, density-based versions exist, possible to observe in different Mach numbers MHD equations have become extensive tools for space plasmas. Combination of Maxwell and Navier-Stokes equations are implemented at solution of the problems. Pressure-Implicit with Splitting of Operators (PISO) algorithm is used in solvers by OpenFOAM which include the conservation equations for mass, momentum, energy, and magnetic induction respectively.