Göçmen kadınların toplumsal entegrasyona dair deneyimleri veayrımcılık sorunu: Samsun örneği
Migrant women experiences on social integration and the problem of discrimination: Samsun case
  1. Tez No: 848837
  2. Yazar: PINAR YELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DOĞANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Göç kavramı tarih boyunca var olan, toplumların belirli sebeplerden bir yerden başka bir yere yer değiştirmesini ifade eden, büyük kitleleri etkileyen karmaşık bir olgudur. Bu karmaşık olguyla beraber var olan eşitsizliklerden etkilenen en önemli gruplardan birisi de göçmen kadınlardır. Göçmen kadınların göç süreçleri, göçün getirdiği zorlukların yanı sıra cinsiyet kimliklerinin getirdiği zorlukları da içermektedir. Göçmen kadınların göç sonrasında göç ettikleri yere dair deneyimleri; cinsiyet, kültür, sosyal yaşam ve haklar, çalışma yaşamı, dil bariyeri gibi birçok zorluğu içerisinde bulundurmaktadır. Bu çalışma Suriye'de yaşanan iç savaş sebebiyle Türkiye'ye göç eden kadınların günlük yaşamda yaşadıkları deneyimleri toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve etnik kökenli ayrımcılık kapsamında değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın içeriği; literatür taraması, araştırmanın yöntemi, göçmen kadınlarla yapılan derinlemesine görüşmelerin analizini içeren bulgular bölümü, sonuç ve öneriler kısımlarından oluşmaktadır. Toplanan verilerin analizi Samsun ilinde yaşayan ve Suriye'den göç etmiş göçmen kadınların göç sonrası deneyimlerini, yaşadıkları zorlukları, olumlu sosyal destek mekanizmalarını, ihtiyaç duydukları destek mekanizmalarını detaylı şekilde ortaya koymaktadır. Bu çalışma ile göçmen kadınların deneyimlerinden yola çıkılarak yaşadıkları zorlukların anlaşılması, bu bağlamda yaşadıkları zorluklarla baş edebilmeleri ve ihtiyaç duydukları destek mekanizmalarının geliştirilmesi için literatüre katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of migration is a complex phenomenon that has existed throughout history, expressing the displacement of societies from one place to another for certain reasons, affecting large masses. Migrant women are one of the most important groups affected by the inequalities that exist with this complex phenomenon. Migration processes of migrant women include the difficulties brought about by their gender identities as well as the difficulties brought about by migration. Migrant women's post-migration experiences include many difficulties such as gender, culture, social life and rights, working life, language barrier. This study aims to evaluate the daily life experiences of women who migrated to Turkey due to the civil war in Syria within the scope of gender inequality and ethnic-based discrimination. The content of the study consists of literature review, research method, findings section including the analysis of in-depth interviews with migrant women, conclusion and recommendations. The analysis of the collected data reveals in detail the post-migration experiences, difficulties, positive social support mechanisms, and the support mechanisms they need of the migrant women living in Samsun province who migrated from Syria. With this study, it is aimed to contribute to the literature to understand the difficulties experienced by migrant women based on their experiences, to cope with the difficulties they experience in this context and to develop the support mechanisms they need.