Die darstellung der Türkischen gastarbeiterinnen in der deutschen literatur Gün Tank: 'Die Optimistinnen Roman unserer Mütter'
Türk misafir işçi kadınların Alman edebiyatındaki tasviri: Gün Tank: 'Die Optimistinnen Roman unserer Mütter'
- Tez No: 878090
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Almanca
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez, Gün Tank'ın“Die Optimistinnen - Roman unserer Mütter”adlı romanı üzerinden Alman edebiyatında göçmen işçi türk kadınlarını incelemektedir. Roman, 1972'lerde Almanya'ya gelen Türkiye'den göçmen işçi Nour'un hikayesini anlatır ve Nour'un yanı sıra diğer misafir işçi kadınların da ayrımcılığa ve zor çalışma koşullarına karşı mücadele ettiği bir ortamı yansıtır. Gün Tank'ın romanı, Misafir İşçi Kadınların nasıl şekillendirdiğini ve stereotipleri nasıl sorguladığını odaklanarak bu kadınları sadece iş gücü olarak değil, çevrelerini etkin bir şekilde şekillendiren aktif katılımcılar olarak gösterir. Bu literatür çalışmaları, göçmen kadınların bireysel deneyimlerine dair içgörüler sunmanın yanı sıra, Almanya'daki toplumsal ve kültürel dinamiklere yeni bir bakış açısı sunar. Bu eserler, göçmen işçi türk kadınların yaşadıkları zorlukları ve deneyimleri yeni bir perspektiften değerlendirmeyi sağlar ve böylece onların yaşam gerçekliklerine ve kimliklerine daha derin bir anlayış geliştirmemize yardımcı olur. Ayrica bu çalışma yukarıdaki eser üzerinden Almanya'daki türk misafir işçi kadınların yaşamını ve durumunu açıklamayı hedefler. Roman, bu kadınların iş Göçü sırasında yaşadıkları deneyimlere ve kendi başlarına Almanya'ya göç etmelerine odaklanarak, okuyuculara bu kadınların deneyimleri hakkında farkındalık kazandırmayı ve onların bağımsızlıklarını vurgulamayı amaçlar. Çalışma, Almanya'daki misafir işçi Türk kadınların deneyimlerindeki temaları, kalıpları ve anlamları belirlemek için nitel içerik analizi yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Ayrıca, söz konusu romana odaklanarak kadınların kişisel hikayelerini ve karşılaştıkları zorlukları anlamaya çalışılmıştır. Son olarak, bu çalışma, geleneksel temsillere ve stereotiplere meydan okuyarak ve yenilikçi araştırma yaklaşımları kullanarak göç ve entegrasyon konularında geniş bir anlayış geliştirmeyi hedefler. Edebi çalışmalar, göç çalışmaları ve toplumsal cinsiyet çalışmalarından elde edilen bilgileri birleştirerek, okuyuculara göç sırasında kadın işçilerin deneyimlerine dair derin bir farkındalık kazandırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the Representation of Turkish women workers in German literature through the lens of Gün Tank's novel“The Optimists - A Novel of Our Mothers”. The novel follows Nour, a Turkish migrant women worker who arrives in Germany in the 1970s and confronts discrimination and harsh working conditions alongside other women. The study focuses on how Tank's work shapes perceptions of Turkish women workers and challenges stereotypes. Nour and her peers are depicted not merely as laborers, but as active agents shaping their environment, offering a nuanced portrayal of Turkish women workers. These literary works provide insights into the individual experiences of Turkish women and offer new perspectives on social and cultural dynamics in Germany. They facilitate a deeper understanding of the challenges and identities of Turkish women workers The thesis employs qualitative content analysis to identify patterns, themes, and meanings in the experiences of Turkish women workers in Germany. Additionally, a literary analysis of Tank's novel sheds light on their personal narratives and struggles. The Objective of this thesis is to illuminate the lives and circumstances of Turkish women workers in Germany through the analysis of“The Optimists - A Novel of Our Mothers”by Gün Tank. It seeks to raise awareness among readers about the migration experiences of these women, emphasizing their autonomy in migrating to Germany independently rather than through family reunification. This study offers an innovative research perspective by challenging conventional representations and stereotypes, paving the way for novel research methodologies. It integrates insights from literary studies, migration studies, and gender studies to foster a comprehensive understanding of migration and integration.