Yansıtıcı düşünmeye dayalı uygulamaların tutuma etkisine ilişkin bir karma-meta yöntemi çalışması
A mixed-meta method study on the effect of reflective thinking-based practices on attitude
  1. Tez No: 848853
  2. Yazar: AHMED ELHLİF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ BATDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı yansıtıcı düşünmeye dayalı uygulamaların tutuma etkisine ilişkin bir karma-meta yöntemi bağlamında incelenmesidir. Meta-tematik analizde doküman incelemesi kullanılmış ve elde edilen verileri çözümlemek için içerik analizi yöntemine başvurulmuştur. Karma-meta yöntem kapsamında meta-analiz ve meta-tematik analizler yoluyla literatürde konuya ilişkin yapılmış deneysel veya yarı deneysel çalışmalar çeşitli analiz ve tekniklerle farklı boyutlarda ele alınmıştır. Meta-analiz kapsamında, yansıtıcı düşünmeye dayalı uygulamaların tutuma etkisine ilişkin kullanılan nicel çalışmalardan istatistiksel değerler alınarak genel etki büyüklüğü hesaplanmıştır. Belirli kriterler doğrultusunda ve belli veri tabanlarından taranan nicel çalışmalar MetaWin ve CMA 2.0 programıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda yansıtıcı düşünmeye dayalı uygulamaların tutuma etkisi çerçevesinde pozitif yönde ve geniş düzeyde etkiye (g=0.96) sahip olduğu saptanmıştır. Doküman analizine dayalı meta-tematik analiz sürecinde çalışmalarda yer alan birincil veriler incelenerek verilerden elde edilen kodlar sonucunda“bilişsel boyuta etkisi, duyuşsal boyuta etkisi, sosyal boyuta etkisi”temaları oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlarda, öğrencilerin yansıtıcı düşünmeye dayalı uygulamalara yönelik olumlu tutum geliştirdikleri ve yönteme ilişkin olumlu geri bildirimler verdikleri kaydedildi. Araştırma sonucunda meta-analiz ve meta-tematik analiz ile elde edilen bulguların birbiriyle tutarlı oldukları ve yansıtıcı düşünmenin olumlu etkisinin çeşitli alanlarda görüldüğü anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research examines the effects of reflective thinking-based practices on attitude in the context of a mixed-meta method. The document review method was used in the meta-thematic analysis and the content analysis method was used to analyses the obtained data. Within the scope of mixed meta-method, experimental or quasi-experimental studies on the subject in the literature have been discussed in different dimensions with various analyses and techniques through meta-analysis and meta-thematic analysis. Within the scope of the meta-analysis, the general effect size was calculated by taking statistical values from the quantitative studies in which Reflective Thinking-Based Practices were used on the Effect of Practices on Attitude. Quantitative studies scanned in line with specific criteria and from specific databases were analyzed with MetaWin and CMA 2.0 programs. As a result of the analysis, it was determined that Reflective Thinking-Based Practices had a positive and large effect (g = 0.96) on the attitude in the field of Effect on Attitude. as a result of the examinations made within the scope of the independent variables of the research determined in the context of the studies accessed, the studies. In the metathematic analysis process based on document analysis, the primary data in the studies were examined and the themes“effect on the cognitive dimension, effect on the affective dimension, effect on the social dimension”were created to the codes obtained from the data. In the results obtained, it was noted that the students developed positive attitudes towards practices based on reflective thinking and gave positive feedback about the method. as a result of the research, it was understood that the findings obtained through meta-analysis and meta-thematic analysis were consistent and the positive effect of reflective thinking was seen in various areas.