37 numaralı Ayıntâb Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (H. 1098-1100 / m.1686-1689 s.98-190)
Transcription and evaluation of Ayintab Court Record number 37 (H. 1098-1100 / m. 1686-1689 p. 98-190)
- Tez No: 848857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇELİKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Osmanlı tarihinin ana kaynakları arasında olan şer'iyye sicilleri diğer adıyla kadı sicilleri, kadılar tarafından tutulan defterlerdir. Bu siciller sayesinde Osmanlı Devleti idaresindeki bir şehrin sosyal, siyasi, iktisadȋ, askerȋ vs. tarihi ile ilgili önemli bilgiler elde edilir. Birinci elden kaynak olan kadı sicilleri incelenmeden Osmanlı'nın sosyal, siyasi, iktisadi, askeri, adli vs. durumu hakkında araştırma yapmak çok mümkün değildir.“37 Numaralı Ayntab Şer'iyye Sicili'nin Transkripsiyonu ve Değerlendirilmesi (H.1098-1100/ M.1686-1689. s. 98-190)”isimli tezimizde 98 - 190 sayfa aralığının transkripsiyonu yapılmış ve tespit edilen 209 belgenin özeti çıkartılarak konulara göre değerlendirilmesi yapılmıştır. Özellikle Gaziantep şehir tarihinin aydınlatılmasına ve daha sonra şehir tarihi çalışan araştırmacılara önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The şer'iyye registers, also known as kadı registers, which are among the main sources of Ottoman history, are the books kept by the kadis. Thanks to these records, the social, political, economic, military, etc. of a city under the administration of the Ottoman State. important information about the history is obtained. The social, political, economic, military, judicial, etc. It is not possible to do research on the situation. In our thesis titled“The Transcription and Evaluation of the Ayntab Sharia Registry No. 37 (H.1098-1100/ M.1686-1689. p. 98-190)”, the 98 - 190 page range was transcribed and a summary of 209 documents identified was extracted and the topics were covered. evaluated accordingly. It will make important contributions especially to the enlightenment of Gaziantep city history and later to researchers working on city history.