Broken stitch detection method for sewing operation using CNN feature map and image-processing techniques
CNN özellik haritası ve görüntü işleme teknikleri kullanılarak dikiş işleminde kırık dikiş tespit yöntemi
- Tez No: 848897
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TİMUR İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Endüstriyel süreçlerde kalite giderek daha önemli hale geliyor ve maliyetlerin düşürülmesi ve süreç optimizasyonu giderek daha gerekli hale geliyor. Kalite kontrolü, bir süreç için artan üretim ve hatta artan kar sağlar. O halde üretim söz konusu olduğunda en önemli ölçüt olduğu söylenebilir. %100 hatasız bir üretim sürecine sahip olmak son derece zordur. Kusurlar açısından en çok ilgi gören endüstriyel süreçlerden biri de dokuma işlemidir. Bu çalışma, Makine Öğrenimi teknikleri ve ayrıca Dalgacıklar üzerine küresel bir çalışma yapacaktır. Bu çalışma gelecekte yapılacak akademik çalışmalara temel teşkil edebilir. Mevcut çalışmada oluşturulan uygulama aynı zamanda bir bilgisayarlı görme sisteminin, kullanılan sınıflandırıcı algoritmasından, bu durumda Dalgacık Dönüşümünü kullanacak olan özellik çıkarma tekniğine kadar nasıl değişebileceğinin bir örneği olarak hizmet edecektir. Bu çalışmada kumaşlardaki kusurları tespit etme yöntemlerinde en son teknolojiyi araştırıyoruz. Ayrıca veritabanını ve kullanılacak görsel setini de oluşturacağız. Dalgacık Dönüşümü ile görüntüden bilgi çıkarın. Bu soruna en iyi cevabı bulmak için farklı sınıflandırma algoritmalarını test edin. CNN algoritması aracılığıyla sınıflandırıcı algoritmaların performansını artırın. K-katlı çapraz doğrulama tekniğini kullanarak sistemi doğrulayın
Özet (Çeviri)
Quality in industrial processes has become increasingly important and cost reduction and process optimization are becoming increasingly necessary Quality control brings increased production and even increased profits for a process. It can be said, then, that it is the most important metric when it comes to production. It is extremely difficult to have a 100% defect-free manufacturing process. One of the industrial processes that have received much attention regarding defects is the weaving process. The present work will make a global study on Machine Learning techniques and also on Wavelets. This study may serve as a basis for future academic work. The application built in the present work will also serve as an example of how a computer vision system can vary from the classifier algorithm used to the feature extraction technique, which in this case, will use the Wavelet Transform. In this work, we Survey the state of the art in methods of recognizing defects in fabrics. We will also Create the database, as well as the set of images to be used. Extract information from the image with the Wavelet Transform. Test different classification algorithms to find the best answer for this problem. Improve the performance of the classifier algorithms through the CNN algorithm. Validate the system using the k-fold cross-validation technique