Örgütsel adalet ve yöneticiye güvenin örgütsel bağlılığa etkisinde örgüt kültürünün aracı rolü: Buna yönelik bir araştırma
The organizational culture's mediation role in the impact of organizational justice and the trust in manager on the organizational commitment: A research on this
- Tez No: 848977
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 554
Özet
21. yüzyıl dönüşüm çağı olarak bilinmektedir. Bu anlamda 2019 yılında başlayan pandemi sonrası değişme eğilimi olan dünya ticaret dengelerinde Çinde üretim yaptıran özellikle Avrupa ülkeleri ve Amerika başta olmak üzere diğer ülkeler, tedarik zincirindeki kırılma nedeni ile birçok ürün gruplarında olduğu gibi temizlik ürünleri grubunda da 2023 yılında da halen devam eden alternatif tedarikçi ülke arayışına girmiştir. Bununla birlikte ülkemizin etrafında oluşan askeri ve politik gelişmeler de işletmeler için önemli birer fırsat olmuştur. Yeni fırsatlar yenilikçi düşünce ile yenilikçi düşünce de yöneticiye güvenen örgütsel adalet algısı ve örgütsel bağlılığı yüksek olan ve bunları destekleyen örgüt kültürü aracılığı ile yakalanabilir. Bu alternatif tedarikçi ülke olma fırsatı için yine birçok ülke rekabet halinde bulunmaktadır. Örgüt kültürünü içselleştirmiş olarak örgütte kalmayı isteyen, örgütün amaç ve hedeflerini kendi amaç ve hedefleri ile tam bir uyum içinde bütünleştiren, örgütün gelişmesi için özel çaba sarf eden iş görenlerin bulunduğu örgütler farklılaşacak ve başarılı olacaklardır. Çalışma konusu olan örgütsel adalet, yöneticiye güven, örgütsel bağlılık ve örgüt kültürü kavramları örgütlerin bir nevi temel yaşam maddeleridir ve bu konularda yapılan araştırmalar bulunmaktadır. Çalışma hayatının dinamikliği ile bu kavramların önemi hep canlı kalmaktadır. Bu araştırmanın amacı, elde edilen veriler ışığında örgütsel adalet ve yöneticiye güvenin örgütsel bağlılığa etkisinde örgüt kültürünün aracı rolünü ortaya koymak ve literatüre katkıda bulunmaktır. Araştırmanın örneklemini deterjan üretim sanayisinde market markalı ürün üretimi ile fason üretim yapan İstanbul Avrupa yakasında Esenyurt ve Gaziosmanpaşa bölgelerinde bulunan üreticiler oluşturmaktadır. Örneklem için seçilen örgütler, kolayda örneklemle, iş görenler ise rassal örnekleme göre seçilmiştir. 513 kişilik örneklemden elde edilen bilgiler doğrultusunda araştırmanın amacına uygun kurulan hipotezler test edilmiştir. İlgili örneklemden elde edilen verilerin analizi için SPSS 22.0 ve AMOS 24 paket programları kullanılmış olup frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Araştırmada aracılık rolünü belirlemek amacıyla bootstrap yöntemi uygulanmıştır. Araştırmanın değişkenleri arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiş, örgütsel adalet ve yöneticiye güvenin örgütsel bağlılığa etkisi ile örgüt kültürünün bu etkide aracı rol aldığı bulgulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilecek verilerin ve önerilerin işletmeler tarafından uygulanması ile işletmelerde çalışanların performansını artırma, örgütte maddi kaygı gözetmeksizin kalma, yenilikçi bir örgüt kültürü oluşturmada rehberlik yapması beklenmektedir
Özet (Çeviri)
The 21st century has been known as the age of transformation. In this sense, the United States and some European countries with production centres in China have undergone a transformation phase since the 2019 pandemic due to a break in the supply chain. The world trade balances have changed, and as a result, there has been an ongoing search for alternative suppliers in the cleaning product groups. Furthermore, military and political developments in Turkey have also created meaningful business opportunities that can be seized with innovative thinking. Innovative thinking can be achieved through an organizational culture that promotes organizational justice perception and commitment. Many countries are competing to seize the opportunity to become the next alternative supplier. Organizations will stand out and thrive when employees are willing to stay in the organization by internalizing the organizational culture, integrating the organizational goals and objectives, and sincerely making efforts for organizational success. Organizational justice, trust in the manager, organizational commitment, and organizational culture are the terms essential for an organization's survival. Several academic research studies exist in this field, as these topics have always been of interest due to the dynamics of business life. This research aims to reveal the mediating role of organizational culture in the effect of organizational justice and trust in the manager on organizational commitment in light of the data obtained and to contribute to the literature. The research sample consists of manufacturers in the Esenyurt and Gaziosmanpaşa regions on the European side of Istanbul who produce private-label products and contract manufacturing in the detergent production industry. The organizations selected for the sample were selected by convenience sampling, and the employees were selected by random sampling. Hypotheses based on the research objective were tested in line with the information obtained from the sample of 513 people. SPSS 22.0 and AMOS 24 package programs were used to analyze the data obtained from the relevant sample, and frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviation values were calculated. The bootstrap method was applied to determine the mediating role in the research. Significant relationships exist between the variables of the research. The effects of organizational justice and trust in the manager on organizational commitment and organizational culture have a mediating role. This study is expected to offer sufficient data and recommendations for business implementation, thus serving as a guideline to increase employee performance so that employees stay in the organization regardless of financial concerns and help create an innovative organizational culture.