Citrus aurantium'un pankreas, tiroid ve prostat kanser hücreleri üzerindeki antitümörejenik etkisinin araştırılması
Investigation of the antitumorigenic effect of Citrus aurantium on pancreatic, thyroid and prostate cancer cells
  1. Tez No: 849055
  2. Yazar: ARZU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL KOÇDOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Geçmişten bugüne, bitkiler ilaç keşfinin ana kaynakları olmuştur. Günümüzde klinikte kullanılan birçok kemoterapötik ajan doğrudan veya dolaylı olarak bitkilerden üretilmiştir. Citrus aurantium (C. aurantium), Geraniales takımına ve Rutaceae familyasına ait bir bitkidir. C. aurantium, anti-enflamasyon ve antioksidan özelliği gösteren flavonoidler açısından oldukça zengindir. C. aurantium'da içeriğinde bulunan flavonoidler, çeşitli mekanizmalar aracılığıyla karsinojenezi, inflamatuar yanıtı düzenlediği gösterilmiştir. C. aurantium'un çeşitli kanser hücre dizilerinin çoğalmasını engellediği ve hücre döngüsü davranışında değişiklere sebep olduğu bildirilmiştir. Çalışmamızda; Citrus aurantium'un (C. aurantium) kabuğundan elde edilen üç farklı ekstrenin (Metanol/su, Etil asetat/su; su fazı, Etil asetat/su; Etil asetat fazı); PANC-1 (Pankreas Duktal Adenokarsinomu), PC-3 (Prostat Adenokarsinoma), CAL-62 (Tiroid Anaplastik Karsinoma) hücre hatlarında tek başına ve klinikte kullanılan standart kemoterapötik ajanlar ile kombine edilerek anti-tümörejenik etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. C. aurantium'un Etil asetat/su; su fazı ekstresinin diğer ekstrelere kıyasla daha düşük konsantrasyonlarda etkin olduğu, invazyon ve migrasyonu engellemede başarılı olduğu gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, C. aurantium'un antitümörejenik aktivitesinin ileri hücre kültürü ve in vivo çalışmalar ile desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, plants have been the main sources for the discovery of medicines. Nowadays, many chemotherapeutic agents used in clinics have been directly or indirectly derived from plants. Citrus aurantium (C. aurantium) is a plant belonging to the Geraniales order and the Rutaceae family. C. aurantium is highly rich in flavonoids that exhibit anti-inflammatory and antioxidant properties. Flavonoids found in C. aurantium have been shown to regulate carcinogenesis and inflammatory responses through various mechanisms. It has been reported that C. aurantium inhibits the proliferation of various cancer cell lines and induces changes in cell cycle behavior. In our study, the aim was to determine the anti-tumorigenic effect of three different extracts obtained from the bark of Citrus Aurantium (C. aurantium) (Methanol/water, Ethyl acetate/water; water phase, Ethyl acetate/water; Ethyl acetate phase) alone and in combination with standard chemotherapeutic agents used in clinics on PANC-1 (Pancreatic Ductal Adenocarcinoma), PC-3 (Prostate Adenocarcinoma), CAL-62 (Thyroid Anaplastic Carcinoma) cell lines. It was observed that the Ethyl acetate/water; water phase extract of C. aurantium was more effective at lower concentrations compared to other extracts and was successful in inhibiting invasion and migration. Based on the obtained results, we believe that further support for the antitumor activity of C. aurantium should be provided through advanced cell culture and in vivo studies.