ADDIE tasarım modeline göre Metalife mobil uygulamasının kullanıcı deneyimi açısından incelenmesi
According to ADDIE design model Metalife mobile application review of user experience
- Tez No: 849199
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, bir mobil simülasyon sosyal ortamı olan Metalife mobil uygulamasını, ADDIE tasarım modelini kullanarak kullanıcı deneyimi ve dolayısıyla arayüz tasarımı açısından incelemektedir. ADDIE tasarım modeli, öğretim materyallerinin tasarımı ve geliştirilmesine sistematik bir yaklaşım sağlar ve bu mobil simülasyon sosyal ortamı mobil uygulaması bağlamında genel kullanıcı deneyimini analiz etmek için kullanılır. Bu makalede; Analiz, Tasarım, Geliştirme, Uygulama ve Değerlendirme dahil olmak üzere ADDIE tasarım modelinin tüm adımları sırasıyla takip edilmiştir ve bunlar Metalife mobil uygulamasının kullanıcı deneyiminin ve arayüz tasarımının incelenmesinde göz önünde bulundurulmuştur. Sonuçlar, bu mobil uygulamanın kullanıcı deneyiminin güçlü ve zayıf yanları hakkında fikir vermenin yanı sıra iyileştirme önerileri sunar ve bu önerileri kullanıcı testleri yaparak destekler. Makale sonucunda, ADDIE tasarım modelinin mobil uygulamaların kullanıcı deneyimini incelemek için yararlı bir araç olabileceği sonucuna varılmasının yanı sıra tasarım ve geliştirme sürecinde kullanıcı deneyimini dikkate almanın önemini de vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the Metalife mobile application, a mobile simulation social environment, in terms of user experience and thus interface design using the ADDIE design model. The ADDIE design model provides a systematic approach to the design and development of instructional materials, and this mobile simulation social environment is used to analyze the overall user experience in the context of the mobile application. In this article; All the steps of the ADDIE design pattern, including Analysis, Design, Development, Implementation and Evaluation, were followed in order and these were considered in the review of the user experience and interface design of the Metalife mobile application. The results give an idea of the strengths and weaknesses of the user experience of this mobile application, as well as offer suggestions for improvement and support these recommendations by conducting user tests. As a result of the article, it is concluded that the ADDIE design model can be a useful tool for examining the user experience of mobile applications, as well as emphasizing the importance of considering the user experience in the design and development process.