Su ürünleri üretiminin Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerindeki ekonomik büyümeye etkisinin panel veri yöntemi ile incelenmesi
Investigation of the effect of aquaculture production on economic growth in Turkey and European Union countries using panel data method
- Tez No: 849227
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Su Ürünleri, Economics, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin su ürünleri üretim miktarlarının ekonomik büyümeleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Türkiye ve AB çok sayıda tatlı suyu olan ve etrafı denizlerle çevrili olan ülkelerdir. Özellikle denizlerin birbirinden farklı sıcaklık ve tuzluluk oranlarına sahip olması denizsel biyoçeşitliliği arttırmaktadır. Dolayısıyla farklı denizsel biyoçeşitliliğe sahip Türkiye ve AB ülkelerinin su ürünleri sektörü önemli bir gelir kaynağı olabilecek potansiyeldedir. Bu kapsamda Türkiye'nin ve AB ülkelerinin su ürünleri üretim miktarları ve ekonomik büyümeleri arasındaki ilişki merak edilmiş ve incelenmiştir. Analiz bulguları su ürünleri üretiminin ekonomik büyümeyi pozitif etkilediğini göstermiştir. Sektörün ülkelerin ekonomisi üzerinde olumlu etkisi olduğunu gösteren bu bulgu, sektörün gıda güvenliği için önemi ile birleştiğinde, politika yapıcılara sektörün geliştirilmesi için ilave adımlar atılması gerektiği sinyalini vermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of aquaculture production amounts of Turkey and European Union (EU) countries on their economic growth. Turkey and the EU are countries that have a lot of fresh water and are surrounded by seas. In particular, the fact that the seas have different temperature and salinity ratios increases marine biodiversity. Therefore, the aquaculture sector of Turkey and EU countries with different marine biodiversity has the potential to be an important source of income. In this context, the relationship between the amount of aquaculture production and the economic growth of Turkey and the EU countries has been examined. The findings show that aquaculture production has a positive impact on economic growth. These findings along with the importance of the sector for food security, signal to policy makers that additional steps should be taken to develop the sector.