İlkokul 1. sınıfta değerler eğitiminde yaratıcı dramanın kullanılması
Using creative drama in values education in primary school 1st grade
- Tez No: 849228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER YARAR KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada ilkokul 1. sınıf düzeyinde değer eğitiminde yaratıcı drama yöntemi ile yapılan uygulamalar değerlendirilmiştir. Araştırmada Hayat Bilgisi dersi kazanımları değerler ile ilişkilendirilerek yaratıcı drama etkinlikleri hazırlanarak değer eğitimine yönelik dersler işlenmiştir. Araştırmada 2018 Hayat Bilgisi Öğretim Programında yer alan kök değerler arasından seçilen sevgi, sorumluluk, sabır ve saygı değerleri ilgili hazırlanan yaratıcı drama etkinlikleri kullanılmıştır. Bu uygulama süreci izlenerek değerlendirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim döneminde Mardin ilinin Midyat ilçesinde yer alan bir devlet okulunda öğrenim gören 1. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan ve uzman görüşleri sonrasında düzenlenen görüşme soruları kullanılmıştır. Uygulamalar öncesinde ve sonrasında öğrenciler ile görüşmeler yapılarak veri toplanmıştır. Bir diğer veri toplama aracı süreç boyunca araştırmacı tarafından tutulan günlüklerdir. Elde edilen bulgulara incelendiğinde 1. Sınıf düzeyinde gerçekleştirilen drama atölyelerinin kimi öğrencilerin çalışılan değerler hakkında görüşleri üzerinde etkili olduğu ancak bazı öğrencilerin görüşlerinin ise bu durumdan etkilenmediği belirlenmiştir. Ayrıca yaratıcı drama ile tasarlanmış değerler eğitimi uygulamalarının 1. Sınıf düzeyinde uygulanabilir olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of using the drama method on the views of primary school 1st grade students about values. In the research, creative drama activities were prepared by associating the Life Science course outcomes with values and lessons on value education were taught. The implementation process is assessed. The study group of the research consists of first grade students studying at a public school in the Midyat district of Mardin province in the 2022-2023 academic year. In the research, creative drama activities prepared about the values of love, responsibility, patience and respect, selected among the root values in the 2018 education program, were used. Interview questions prepared by the researcher and arranged after expert opinions were used as data collection tools. Data was collected by interviews with students before and after the lessons. Another data collection tool is researcher diary kept by the researcher. When the findings obtained were examined, it was concluded that there were students who gave the same answers, whose views did not change, and who gave different answers, whose views changed. Additionally, it can be stated that values education applications designed with creative drama are applicable at the first-grade level.