El dokuması kumaşlarla giyilebilir sanata yönelik öneriler
Recommendations for wearable art with handwoven fabrics
  1. Tez No: 849229
  2. Yazar: AYŞENUR SAKÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Endüstri devriminin başlangıcı ve gelişim süreci içerisinde sanayi kuruluşlarında pek çok anlamda yenilikler ortaya çıkmıştır. Bu kuruluşların başında gelen tekstil endüstrisi düşünüldüğünde üretim yöntemi ve uygulamaları kapsamında tasarım yöntemleri, kumaş tercihleri ve diğer materyal kullanımlarının çeşitlenmesinde artışlar görülmüştür. Üretim bandındaki teçhizat kapsamındaki ''makineleşme'' kavramı daha donanımlı hale gelerek üretimdeki hızlılığın artması sonucunda kalite oranındaki verim azalışa geçmiştir. Tekstil endüstrisindeki ''makineleşme'' ile gelen ''seri üretim'' kavramının belli başlı etkileri, hızlı üretim yöntemi ile ürünlerdeki kalite verimliliğinin düşmesi ve çevreye salınan atık miktarındaki hacmin genişlemesi, olarak bilinmektedir. Sözü edilen bu bilgiler ışığında, daha yavaş bir üretim süreci planlaması ve el işçiliği yöntemleri doğrultusunda tasarımların ortaya çıkarılmasının önemini göstermek ve desteklemek adına zanaat, tekstil ve moda olgularının uygulama yöntemlerinin sentezlenmesi, araştırmanın gerçekleştirilme nedenlerini oluşturmaktadır. Tekstilde kumaş oluşturma yöntemlerinden biri olarak bilinen dokuma yöntemi ile birbirinden biçim ve malzeme yönü itibariyle binlerce estetik açıdan farklılıklar barındıran yüzey tasarımlarının yapılabildiği bilinmektedir. Sözü edilen yüzey tasarımları sanatsal tasarım uygulamaları kapsamında değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda, ''El Dokuması Kumaşlarla Giyilebilir Sanata Yönelik Öneriler'' adlı tez araştırmasında, dokumacılık ve giyilebilir sanat alanlarının etkileşimleri doğrultusunda bir adet giyilebilir sanat eserinin hazırlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla dokuma kumaş tasarımları ile elde edilen dört farklı giyilebilir sanat nesnesi önerilmiştir. Üretilen eserin dokuma kumaş yüzeyi belli bir tema doğrultusunda dokunmuş yüzey tasarımlarından oluşmaktadır. Giyilebilir sanatın konu ve temaları işleyiş şekli itibariyle mevcut yüzey uygulamalarındaki kavramsal ve düşünsel ögeler üzerinde incelemelerde bulunulmuştur. Çalışma bu kapsamda ele alındığında, üretilen giyilebilir sanat nesnesinin belirlenmiş bir temanın içeriği hakkındaki imgesel mesajları verdiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The onset and evolution of the industrial revolution have led to numerous innovations in industrial organizations. In particular, the textile industry, as one of the leading sectors, has witnessed increases in design methods, fabric preferences, and diversification of material usage within the scope of production methods and applications. The concept of“mechanization”within the equipment on the production line has become more sophisticated, resulting in a decrease in efficiency in the quality ratio due to the increase in production speed. The principal effects of“mechanization”and the accompanying concept of“mass production”in the textile industry are known to be the decline in product quality efficiency through rapid production methods and the expansion of the volume of waste released into the environment. In light of these considerations, the synthesis of craft, textile, and fashion practices becomes essential to demonstrate and support the importance of planning a slower production process and the emergence of designs through handcrafted methods. The weaving method, known as one of the fabric creation techniques in textiles, allows for the production of surface designs with thousands of aesthetic variations based on form and material. These surface designs are evaluated within the context of artistic design applications. In this context, the thesis research titled ''Recommendations for Wearable Art with Handwoven Fabrics" aims to prepare a wearable art work in line within the interactions of weaving and wearable art fields. For this purpose, four different wearable art objects obtained with woven fabric surface designs have been proposed. The woven fabric surface of the produced artwork consists of surface designs woven in accordance with a specific theme. The study, when considered within this framework, suggests that the produced wearable art object conveys imaginative messages about the content of a predetermined theme.