7. sınıf ışığın madde ile etkileşimi ünitesinin sınıf dışı öğrenme ortamlarında işlenmesine yönelik bir öğretim materyalinin değerlendirilmesi
Evaluation of a teaching material for the processing of the 7th grade interaction of light with matter unit in out-of-school learning environments
- Tez No: 849230
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7. sınıf“Işığın Madde ile Etkileşimi Ünitesi”ile ilgili sınıf dışı öğrenme ortamında uygulanabilecek faaliyetleri içeren bir öğretim materyali geliştirmek ve fen öğrenmeleri üzerindeki etkisini incelemektir. Bu kapsamda tasarlanan materyal seçilen sınıflardan birine araştırmacının rehberliğinde diğerine ise rehbersiz olarak uygulanırken bir diğer sınıf ise konuyu bütünüyle fen bilimleri dersi öğretim programına göre işlenmiştir. Bu bağlamda çalışma grubu, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Antalya ili Kepez İlçesindeki bir ortaokulda okuyan 7. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Hem nitel hem de nicel veri toplama araçlarının işe koşulduğu araştırmada nicel veriler, her üç sınıfa uygulamanın başında ve sonunda olmak üzere iki kez uygulanan farklı iki akademik başarı testi ve fen eğitiminde motivasyon ölçeği ile, nitel veriler ise uygulamanın sonunda öğretmenler ve öğrenciler ile yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlar ve ayrıca uygulamanın yapıldığı her günün sonunda öğrencilerce doldurulan yapılandırılmış günlükler ile toplanmıştır. Nicel veriler SPSS 26.0 programında ilişkili t-testi ve ANOVA analizi ile, nitel veriler ise betimsel içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Bu çalışmanın sonunda öğrencilerin akademik başarı ve motivasyonlarının diğer fen konularında ve sınıf dışı ortamlarda yapılan uygulamaların sonuçlarıyla istatistiksel olarak anlamlı olmasa da büyük ölçüde örtüştüğü ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda sınıf dışı öğrenme ortamlarında işlenen fen derslerine karşı bilişsel anlamda hazır bulunuşluğu yüksek olan öğrencilerin ilk haftadan, düşük olanların ise ancak ilerleyen haftalardan itibaren olumlu tepkiler vermeye ve öğrenci sorumluluklarını yerine getirmeye başladıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to develop a teaching material that includes activities that can be applied in an out-of-class learning environment related to the 7th grade“Interaction of Light with Matter Unit”and to examine its effect on science learning. In this context, the designed material was applied to one of the selected classes under the guidance of the researcher and to the other without any guidance. In contrast, the subject was taught entirely in another class according to the science course curriculum. The study group consisted of 7th-grade students studying in a middle school in Kepez District of Antalya province in the 2022-2023 academic year. In the research, quantitative data were obtained from two different academic achievement tests using both qualitative and quantitative data collection tools. A motivation scale in science education was applied twice to each of the three classes, at the intervention's beginning and end. Qualitative data were collected from semi-structured interviews conducted with teachers and students at the end of the research and structured diaries filled out by the students at the end of each day of the intervention. Quantitative data were analyzed by related t-test and ANOVA analysis in the SPSS 26.0 program, and qualitative data were analyzed by descriptive content analysis. At the end of this study, it was revealed that student's academic success and motivation largely overlapped with intervention results in other science subjects and out-of-class environments, although they were not statistically significant. In this context, it was concluded that students with high cognitive readiness for science lessons taught in out-of-class learning environments started to give positive reactions and fulfill their student responsibilities in the first week, and those with low mental readiness only in the following weeks.