Ankilozan spondilit hastalığının tedavisine yönelik hesaplamalı ilaç geliştirme çalışmaları
Computational drug development studies for the treatment of ankylosing spondylitis disease
  1. Tez No: 849248
  2. Yazar: MUHAMMET BAHATTİN ŞIHLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE YALÇIN ÖZKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Bioengineering, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez çalışması ile, hesaplamalı olarak yürütülen çalışmalar vasıtasıyla Ankilozan Spondilit hastalığının tedavisine yönelik yeni bir ilaç önder bileşiğinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda 2 basamaklı bir yöntem kullanılarak; ilk basamakta PharmMAPPER web aracı vasıtasıyla hedefe yönelik farmakofor modelleme, ikinci basamakta ise Ligandscout programı kullanılarak ligand temelli farmakofor modelleme gerçekleştirilmiştir. Ligandscout programından alınan 10 model için ZINCPharmer veri tabanı üzerinden taramalara gerçekleştirilerek 46 adet molekül elde edilmiştir. Daha sonra, bu moleküllerin in siliko ortamda ADME/Tox (Absorbsiyon, Dağılım, Metabolizma, İtrah, Toksisite) özellikleri incelenmiş ve ligand sayısı 5'e düşürülmüştür. AutoDock Vina programı vasıtasıyla, PKM2 enzimi ile 5 adet ligand molekülün moleküler kenetleme işlemi yapılarak bağlanma afiniteleri ve bağlanma profilleri belirlenmiştir. Tüm özellikler değerlendirildiğinde ZINC33366193, ZINC33686099, ZINC49539596, ZINC49539672, ZINC49539770 moleküllerinin Ankilozan Spondilit hastalığı için ilaç önder bileşikleri olabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
With this thesis, it is aimed to develop a new drug lead compound for the treatment of Ankylosing Spondylitis disease through computational studies. In this direction, using a 2-step method; In the first step, target-oriented pharmacophore modeling was performed using the PharmMAPPER web tool, and in the second step, ligand-based pharmacophore modeling was performed using the Ligandscout program. 46 molecules were obtained by scanning the ZINCPharmer database for 10 models taken from the Ligandscout program. Later, the ADME/Tox (Absorption, Distribution, Metabolism, Excretion, Toxicity) properties of these molecules were examined in silico environment and the number of ligands was reduced to 5. Molecular docking of 5 ligand molecules with the PKM2 enzyme was performed through the AutoDock Vina program, and their binding affinities and binding profiles were determined. When all features are evaluated, it has been revealed that ZINC33366193, ZINC33686099, ZINC49539596, ZINC49539672, ZINC49539770 molecules may be drug lead compounds for Ankylosing Spondylitis disease.